Znajdź balans w swoim wnętrzu!

W czasach kiedy żyjemy szybko i intensywnie, a w ciągu dnia nie mamy czasu na chwilę wytchnienia, ważne jest by nasze wnętrza były oazą spokoju, miejscem, w którym schowamy się przed światem i znajdziemy ukojenie. Osiągniemy to jeżeli, będziemy przestrzegać trzech podstawowych zasad.

Zasada nr 1  – przede wszystkim symetria

Wnętrza urządzone w zgodzie z regułami symetrii wydają się komfortowe i bardziej uporządkowane. Oczywiście, symetria niejedno ma imię i można ją osiągnąć nie tylko poprzez odniesienia do linii wyznaczonej przez środek pomieszczenia. Architekci wyróżniają jej trzy odmiany: odzwierciedlenie, asymetria i balans biegunowy.

  1. Odzwierciedlenie polega na umieszczaniu tych samych przedmiotów (lub o bardzo podobnym kształcie) po obu stronach osi pionowej. Popularnym rozwiązaniem jest na przykład ustawienie nocnych stolików po dwóch stronach łóżka.
  2. Asymetria to zamierzone łamanie ustalonych zasad symetryczności, w celu zwrócenia uwagi na konkretny obiekt – dzieło sztuki czy oryginalny mebel.
  3. Balans biegunowy oznacza rozmieszczenie wszystkich elementów wokół centralnego punktu np. stołu, sofy czy łóżka. Koncepcja ta jest często stosowana w salonach, w których na środku pokoju ustawia się stół wokół niego krzesła, a przy ścianach meble i elementy dekoracyjne.

Zasada nr 2 – biel Twoim przyjacielem

Białe pomieszczenia wydają się sterylne, nie rozpraszają uwagi, a także sprawiają wrażenie optycznie większych. Nic więc dziwnego, że to biel jest najczęściej stosowanym kolorem podczas urządzania harmonijnych przestrzeni. Oczywiście, zwieńczając nią wnętrza, powinniśmy postawić na materiały łatwe w utrzymaniu czystości. Do pomalowania ścian wybierzmy farby łatwo zmywalne, do umeblowania salonu kanapy i krzesła obite plamoodpornymi tkaninami, a takie elementy, jak: okładziny ścienne i podłogowe, blaty kuchenne i stołowe, a także parapety, wykonajmy z materiałów niepodatnych na działanie wody i zaplamienia, a zarazem wysoce odpornych na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Powyższe kryteria spełniają konglomeraty kwarcytowe Technistone. Co więcej, do ich pielęgnacji nie są potrzebne żadne środki chemiczne – do ich umycia wystarczy wilgotna szmatka z odrobiną detergentu. W zbalansowanych wnętrzach idealnie odnajdzie się nowość w asortymencie firmy – materiał Crystal Balance White, posiadający delikatnie wpadające w szarość tło z ziarnistym, przypominającym piasek rysunkiem.

Poznajcie go bliżej: http://www.technistone.com/pl/color/70

Zasada nr 3 – doświetl wnętrza

Lepiej czujemy się w jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach, dlatego budując dom lub wybierając mieszkanie, weźmy to pod uwagę. Idealnym rozwiązaniem będą duże okna, przez które do wnętrz będzie wpadać naturalne światło. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, postawmy na wiele punktów świetlnych: lamp centralnych, oświetlenie punktowe oraz lampiony i świece.