Zabudowana czy wolnostojąca – jaką lodówkę wybrać?

Lodówka to podstawowy element wyposażenia kuchni. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez możliwości przechowywania produktów żywnościowych w warunkach chłodniczych. Jednak coraz częściej podczas zakupu sprzętu AGD, oprócz parametrów użytkowych, brane są pod uwagę także walory estetyczne. Zatem jaką lodówkę wybrać? Wolnostojącą czy zabudowaną? O kształtach tradycyjnych czy nowoczesnych? Decyzja nie jest łatwa.

            Najnowsze trendy aranżacyjne zachęcają do perfekcyjnego wkomponowania poszczególnych urządzeń i elementów wyposażenia w całość kuchennej zabudowy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci przedstawiają coraz to nowe rozwiązania, pozwalające uzyskać idealnie gładką zabudowę kuchenną, w której sprzęty AGD ukryte są za jednolitymi frontami szafek.

Lodówki do zabudowy pozbawione są blatu oraz wykończonego frontu, przez co można je idealnie wmontować w mebel. Decydując się jednak na tego typu urządzenie, należy pamiętać, że wnęka pod zabudowę lodówki musi zapewnić swobodny dopływ powietrza, co oznacza, że powinna być nieco większa niż lodówka. Co więcej, powinna ona posiadać specjalne kratki wentylacyjne oraz wzmocniony spód. Ze względu na fakt, że lodówka zabudowana zajmuje więcej miejsca niż wolnostojąca, lepiej sprawdzi się ona w kuchniach o większym metrażu. Rozwiązanie tego typu doskonale prezentuje się w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach, w których podstawą są monochromatyczne, gładkie powierzchnie, oszczędność dekoracji i powściągliwa kolorystyka. Ciekawym pomysłem, pozwalającym także ocieplić nieco chłód ascetycznej, minimalistycznej przestrzeni, jest zestawienie białych frontów kuchennych z drewnianą zabudową. W tym przypadku idealnym uzupełnieniem szafek mogą okazać się blaty konglomeratowe Crystal Absolute White o najbielszym na rynku odcieniu oraz doskonałych parametrach technicznych. Konglomeraty Technistone nie odbarwiają się, są także odporne na działanie promieni UV. Ich biel świetnie współgrać będzie także z obudowami wykonanymi z eleganckiej stali nierdzewnej. Taki piecyk czy kuchenka mikrofalowa wbudowane w ścianę nie zajmują dodatkowego miejsca, są jednak zawsze pod ręką.

Sprzęt wolnostojący natomiast sprawdzi się w pomieszczeniach o nieco mniejszym metrażu, który uniemożliwia wykonanie pełnej zabudowy. Na szczęście szeroki wybór modeli lodówek pozwala na łatwe i estetyczne dopasowanie ich wyglądu do charakteru całej kuchni. Wśród chłodziarek znajdują się modele o intensywnych barwach, opływowych kształtach oraz ciekawym wykończeniu w postaci designerskich uchwytów, oklein, a nawet wyświetlaczy LED. Wzornictwo takich sprzętów wręcz zachęca do ich eksponowania, należy jednak pamiętać, że kolorowe i oryginalne modele najlepiej współgrają z elementami wykończeniowymi o spokojnym, stonowanych charakterze, który będzie dla nich tłem oraz pozwoli wydobyć ich największe zalety.