Jak zaaranżować piętrowe mieszkanie dla pary?

Jak pokazują statystyki, rynek deweloperski z roku na rok coraz szybciej się rozwija, a nabywcy mogą skorzystać z coraz szerszej oferty kompaktowych mieszkań budowanych w kilku- lub wielopiętrowych blokach. Wśród oferowanych powierzchni spory procent stanowią mieszkania z antresolą, dlatego dziś podpowiadamy Wam jak zaaranżować tego typu lokum.

Ogólna zasada mówi, że piętrowe mieszkania najlepiej podzielić na dwie części – dzienną i sypialnianą. Na dole zaaranżujmy kuchnię i salon, czyli pomieszczenia, w których możemy spędzić wolny czas po pracy oraz przyjąć gości, natomiast na górze sypialnię i łazienkę – po ciężkim dniu będziemy mogli tam wypocząć w spokoju.

Część dolna – otwarta strefa dzienna

Aranżując na dole mieszkania kuchnię i salon, warto zdecydować się na optyczne powiększenie metrażu – wystarczy zrezygnować ze ścianek działowych i pozostawić otwartą przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu spójności stylistycznej urządzanych stref. W tym celu możemy pokusić się o wykonanie zarówno w części kuchennej, jak i pokojowej takiej samej podłogi albo dobór elementów wyposażenia o podobnym designie i kolorystyce. Pomocne okażą się tutaj powierzchnie konglomeratowe firmy Technistone, którymi możemy wyłożyć posadzkę, ścianę w kuchni lub z których możemy wykonać blaty kuchenne, a nawet blat stołu jadalnianego i stolika kawowego. Ciekawą opcją jest zwieńczenie stylizacji materiałem Crystal Absolute White o śnieżnobiałymj kolorze, potrafiącej rozjaśnić niewielkie wnętrze lub materiałami pochodzącymi z linii Noble: Carrara, Areti Bianco i Lusso Champagne, idealnie wpisującymi się w bardzo modny styl wnętrzarski Scandi Chic. Dzięki urządzeniu otwartej przestrzeni na dole mieszkania, możemy podczas przyrządzania posiłków oglądać ulubiony serial albo program kulinarny oraz pozostawać w kontakcie z domownikami lub gośćmi przebywającymi w strefie salonowej.

Część górna – przestrzeń dla relaksu

Po ciężkim dniu potrzebujemy odpoczynku – na przykład długiej relaksującej kąpieli, po której szybko możemy wskoczyć do wygodnego łóżka. Aby stało się to jeszcze prostsze, pomyślmy o zaaranżowaniu w górnej części mieszkania łazienki oraz sypialni. Dzięki skorzystaniu z takiego rozwiązania możemy nie tylko zapewnić sobie odprężające wieczory, ale również komfort skrycia przed niespodziewanymi gośćmy ewentualnego nieporządku. Jeśli często pracujemy zdalnie, możemy pomyśleć również o wydzieleniu na piętrze fragmentu pomieszczenia lub kącika w sypialni,  w którym stworzymy mini-biuro. Dzięki urządzeniu takiej przestrzeni na górze odizolujmy się od dźwięków telewizora oraz pogawędek dochodzących z dołu mieszkania.

Obie strefy łączyć mogą schody spiralne, zamontowane wokół pionowego słupa, które zajmują bardzo niewiele miejsca. Wykonać można je także z konglomeratu kwarcytowego – materiału niezwykle lekkiego, nie wymagającego stosowania dodatkowych podpór czy stelaży. Dzięki temu przestrzeń schodowa prezentuje się lekko i jasno, co jest szczególnie ważne w mieszkaniach o niewielkim metrażu.