Wyspa kuchenna – z czym to się je

Wyspa kuchenna jest w ostatnich latach wyjątkowo chętnie stosowanym elementem zabudowy i wbrew obiegowej opinii, nie jest zarezerwowana jedynie dla przestrzeni o imponujących rozmiarach. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach aranżacyjnych, a wyspa stanie się funkcjonalnym elementem ułatwiającym i uprzyjemniającym wszelkie prace kuchenne.

W zależności od tego jaki rodzaj wyspy kuchennej wybierzemy, będzie ona spełniała odmienne funkcje. Przede wszystkim jednak będzie dodatkowym blatem roboczym, przy którym jednocześnie pracować może kilka osób. Jeśli pod blatem wydzielimy miejsce na szafki, wsypa stanie się dodatkowym miejscem do przechowywania przyborów kuchennych, sprzętu AGD czy wykonanych w nadmiarze przetworów. Na wyspie można umieścić także płytę grzewczą lub zlew, pamiętać jednak należy, że minimalna przestrzeń blatu po bokach powinna wynosić 30 cm. Pozwoli to na bezproblemowe odstawienie patelni, garnka czy odłożenie umytych naczyń lub owoców. Warto nadmienić, że odległość wyspy od najbliższych szafek powinna wynosić min. 1m. Pozwoli to na komfortowe poruszanie się i wygodne użytkowanie wszystkich sprzętów.

Samodzielna wyspa w formie wolnostojącego elementu zabudowy najlepiej zaprezentuje się w przestronnych, kwadratowych kuchniach. Na mniejszych powierzchniach doskonale sprawdzi się półwysep – czyli element zabudowy przylegający jednym bokiem do ściany lub mebli. Jednak także i tutaj pamiętać należy o odpowiedniej szerokości ciągów komunikacyjnych (ok. 120 cm), które pozwolą na swobodne mijanie się dwóch osób.

Wskazane jest, aby wyspa posiadała stylowe wykończenie w postaci efektownego blatu, który podkreśli charakter kuchni i doda jej uroku. Spośród produktów TECHNISTONE dostępne są blaty w klasycznych barwach – od idealnej bieli po głęboką czerń, a także powierzchnie przypominające włoskie marmury. Dla miłośników odważniejszych zestawień idealną propozycją będą blaty o intensywnych barwach czerwieni, świeżej zieleni czy pomarańczy. W kuchniach glamour doskonale sprawdzi się seria Starlight, natomiast miłośnicy stonowanych aranżacji z pewnością wybiorą coś dla siebie spośród blatów z kolekcji Harmonia. Poza wieloma wybarwieniami, produkty TECHNISTONE dostępne są także w kilku sposobach obróbki – od powierzchni idealnie gładkich po surowe i chropowate  wykończenia, nadające aranżacji intrygującego charakteru.