Wąska łazienka – szerokie pole do popisu!

Wąskie łazienki wymagają kreatywności, jednak dzięki kilku wskazówkom, nawet najwęższą łazienkę, można zamienić w funkcjonalne pomieszczenie, które będzie zachwycało swoją praktycznością i efektownością! Podsuwamy kilka przydatnych tricków aranżacyjnych.

Wąskie łazienki najlepiej zaaranżować w jasnych odcieniach. Doskonale sprawdzą się biele, beże, delikatne szarości, a także pastele, które dodadzą wnętrzu przestronności i lekkości. Użycie ciemnych kolorów sprawi, że wnętrze będzie się wydawać się mniejsze. Czernie i szarości można jednak stosować na małych powierzchniach, kreując różne efekty optyczne. Na przykład układając na dłuższych ścianach jasne płyty konglomeratowe w odcieniu Crystal Polar White, a na krótszych ciemniejsze, w modnym szarym wybarwieniu Crystal Anthracite, możemy optycznie skrócić przestrzeń, a tym samym poszerzyć ją. Takie zestawienie pozwoli nadać łazience efektowny wystrój, a jednocześnie zmienić optycznie jej proporcje.

W wąskich przestrzeniach ważną rolę odgrywają również geometryczne kształty i motywy. Ciekawym rozwiązaniem może być wykonanie mozaiki z intensywnym wzorem na krótszych ścianach i wyłożenie dłuższych ścian gładką okładziną. Pozwoli to stworzyć iluzję wydłużonej perspektywy. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie podłużnych luster na przeciwległych ścianach, dzięki czemu w naszej łazience uzyskamy efekt głębi. Aby światło pięknie odbijało się w pomieszczeniu, można pokusić się o obłożenie ścian konglomeratem w odcieniu Brilliant White, który zawiera drobinki szkła i zwierciadeł. Materiał ten możemy wykorzystać także do stworzenia posadzki.

Aby optycznie poszerzyć wnętrze, płytki na podłodze najlepiej ułożyć w poprzek lub w szachownicę. W tym przypadku odcień Brilliant White można zestawić z czarną płytą Gobi Black. Konglomerat Technistone posiada bardzo dobre parametry techniczne: jest nienasiąkliwy, posiada wysoki stopień higieniczności, jest łatwy w utrzymaniu czystości, a także nie jest podatny na zarysowania oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W kreowaniu efektu powiększonej przestrzeni bardzo ważną rolę odgrywa także światło, dlatego lepiej zrezygnować z wiszących lamp na rzecz oświetlenia LED, które zapewni nie tylko moc światła, ale również nie zabierze przestrzeni.

Funkcjonalna łazienka wymaga ergonomicznego i kompaktowego wyposażenia Aby wygospodarować jak najwięcej miejsca, należy zastąpić szafki stojące meblami podwieszanymi. Wąskie łazienki zwykle bywają długie, dlatego często można w nich umieścić zarówno prysznic, jak i wannę, ustawiając je obok siebie przy dłuższej ścianie. Jeśli nasza łazienka jest naprawdę wąska, lepiej zdecydować się na szerszą kabinę niż na zbyt małą wannę. Natomiast jeżeli w łazience jest wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie wanny, z której swobodnie będziemy mogli korzystać, warto dobrać do niej specjalny parawan, który umożliwia wzięcie kąpieli natryskowej.