Wanna wolnostojąca – jak dopasować ją do łazienki w bloku? Kilka porad od TechniStone®

Przeciętna łazienka w polskim bloku ma 5-7 metrów kwadratowych. To niewiele, ale, wbrew pozorom, również na tak ograniczonej przestrzeni można postawić wannę wolnostojącą. Zerknijcie na poradnik od TechniStone®! Oczywiście, idealna łazienka byłaby przestronna, posiadała spore okno, była raczej salonem kąpielowym niż miejscem, gdzie zmieszczą się najwyżej dwie osoby. Jednak nie ma co narzekać, bo to od dobrego rozplanowania przestrzeni zależy, co zmieścimy na swoich, często bardzo drogocennych, kilku metrach kwadratowych. Jeśli marzysz o wolnostojącej wannie, zaprojektuj łazienkę tak, aby się zmieściła. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

  • Save

Gdy mamy do czynienia z niedużą łazienką, a tak jest przeważnie, należy zastanowić się, co w pomieszczeniu musi się znaleźć, a co chcemy, żeby do niego trafiło. Muszla klozetowa i umywalka to dwie rzeczy z listy obowiązkowej. Ale już kolejne elementy nie są narzucone.

  • Save

Rodzice małych dzieci muszą wziąć pod uwagę ich potrzeby – prysznic się sprawdzi, ale to wanna przemieni wieczorny obowiązek w przygodę.

Nie zapominajmy jednak o sobie. Prysznic można uznać za bardziej praktyczny, a nawet ekologiczny, bo zajmuje mniej miejsca (chociaż nie musi – nowoczesne prysznice są naprawdę obszerne), a gdy z niego korzystamy, marnujemy mniej wody. Zwyczajna wanna również ma plusy, zwłaszcza, gdy łazienka jest nieduża. Po co więc łamać sobie głowę, by do mikrołazienki wpasować wannę nie do zabudowy?

  • Save

Powód jest jeden – główną zaletą wanny wolnostojącej jest jej wygląd. Taka wanna kojarzy się z luksusem, a gdy stoi na lwich łapach, ma niesamowity urok retro. Jej fani bardziej od szybkich pryszniców cenią długie kąpiele, a ekonomia przestrzeni jest dla nich mniej ważna niż czar pięknego wnętrza.

Aby do niedużej łazienki zmieścić wannę wolnostojącą, trzeba dokonać radykalnych „cięć”. Umywalka i muszla muszą być niewielkie. Lepiej też zrezygnować ze standardowych, podumywalkowych szafek i postawić na wiszące lub półki (a może blat ze zintegrowaną umywalką od TechniStone®? Jak najwięcej miejsca należy przeznaczyć na wannę i baterię, która będzie stać obok.

Warto pozbyć się też pralki, a raczej przenieść ją np. do kuchni, gdzie, zabudowana, świetnie się wpasuje i nie będzie szpecić. Gdy w kuchni brakuje miejsca, można spróbować wygospodarować część przedpokoju czy sypialni sąsiadującej z łazienką, tworząc minipralnię. Oczywiście, łączy się to z przeróbkami. Pralkę trzeba też zabudować szafką, która wpisze się w charakter pomieszczenia. Jednak czego nie robi się z miłości do wanny…

  • Save

Warto pamiętać również o tym, że wanny wolnostojące mają różne wymiary – w mikrołazience sprawdzi się ta o niedużych rozmiarach. Poza tym nowoczesne wanny zajmują mniej miejsca niż klasyczne wanny na nogach.

W niedużej łazience wolnostojąca wanna będzie punktem centralnym, stanie się najważniejszym elementem wyposażenia. Aby to podkreślić, warto wnętrze urządzić tak, aby nic nie odwracało uwagi od „serca” łazienki. Świetnym wyborem będzie zastosowanie konglomeratów TechniStone®na podłodze lub ścianach.

  • Save

Nieduże wnętrze pełne zakamarków łatwo będzie sprzątnąć z kurzu lub rozlanej wody. Materiały TechniStone®są bowiem wodoodporne, a ich powierzchnia antybakteryjna. Do tego niełatwo je zarysować, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w wielu odcieniach.

Wanna wolnostojąca i podłoga od TechniStone®– duet idealny.