Wakacje w tropikach – czyli o roślinach do łazienki

Wbrew pozorom łazienka jest miejscem, w którym wiele roślin czuje się naprawdę dobrze. Wilgotna atmosfera oraz panujące tam ciepło stwarza dla flory idealne warunki do rozrostu i kwitnienia, często lepsze niż w salonie czy sypialni.

Zielona strefa

Doniczki z kwiatami w łazience możemy ułożyć na półkach, obrzeżach wanny, parapetach, a nawet zawiesić lub umieścić na specjalnie przygotowanym kwietniku. Układając donice powinniśmy jednak pamiętać, ze mogą one rysować nasze powierzchnie, dlatego do wykończenia wnętrza warto wybrać materiały odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. W tej roli świetnie sprawdzą się slaby Technistone, wykonane z konglomeratów kwarcytowych. Pamiętajmy również o tym, żeby nie narażać roślin na kontakt ze środkami czyszczącymi oraz nie przysłaniać ich schnącym praniem. Oczywiście o rośliny należy dbać zgodnie z wymaganiami danego gatunku, jednak nie musimy ich zraszać i spryskiwać, a podlewanie możemy znacznie ograniczyć.

Światło naturalne

Najlepszym rozwiązaniem dla roślin jest widna, dobrze nasłoneczniona łazienka. Od wielkości okna oraz strony świata, na którą wychodzi powinniśmy uzależnić wybór poszczególnych gatunków. Od południa i zachodu ustawmy kwiaty światłolubne, np. różę chińską, kroton, kalanchoe. Przy oknie wschodnim i północnym dobrze będą rosły bromelie oraz maranty, kalatee i filodendrony. W głębi pomieszczenia oraz za matowymi szybami umieśćmy rośliny cieniolubne, takie jak bluszcz, zamiokulkas, aglonema. W wilgotnych pomieszczeniach nie stawiajmy kaktusów oraz innych sukulentów, ponieważ rośliny te wolą suche środowisko.

Światło sztuczne

Jeśli w naszej łazience nie ma dużego okna, a marzymy o stworzeniu w niej zielonego zakątka, możemy rozważyć zakup specjalnych lamp doświetlających. Muszą one jednak być włączone przez 10-14 godzin na dobę. Sztuczne światło montujemy tak, by promienie padały na rośliny od góry, z odległości 30-50 cm. Drugim rozwiązaniem pomagającym nam rozjaśnić wnętrze jest wyłożenie ścian oraz podłóg jasnymi materiałami. Do tego możemy wykorzystać slaby Technistone w śnieżnobiałym wybarwieniu Crystal Absolute White lub Starlight White, który dzięki wtopionym drobinkom szkła i zwierciadeł pięknie połyskuje. Stylizacje warto zwieńczyć lustrami odbijającymi światło.