Wabi-Sabi – czyli wnętrza (nie)doskonałe!

Wraz z nadejściem nowego roku, do naszych wnętrz zawitała estetyka o obcobrzmiącej nazwie Wabi-Sabi. Przedstawiamy najważniejsze cechy tej egzotycznej stylistyki!

Pojęcie Wabi-Sabi trudno dosłownie przetłumaczyć na język polski. „Wabi” można uznać za zadowolenie z prostych rzeczy i niezależność od dóbr materialnych, zaś „Sabi” oznacza nietrwałość i piękno wynikające z upływu czasu. Wabi-Sabi związany jest z modnymi obecnie wartościami „slow life”. Ceni sobie naturę i autentyczność, a odrzuca takie wartości, jak konsumpcjonizm czy perfekcjonizm. Estetyka ta lubi przedmioty nadgryzione zębem czasu, które wprowadzają do przestrzeni niepowtarzalny charakter. We wnętrzach utrzymanych w duchu Wabi-Sabi dominują beże oraz brązy – czyli barwy ziemi oraz naturalne materiały.

Drewno i kamień to materiały, które idealnie wpisują się w stylistykę Wabi-Sabi ze względu na swoje organiczne pochodzenie, ale również ze względu na właściwości – wysoką jakość, wytrzymałość oraz funkcjonalność. Elementy wykonane z tych surowców idealnie sprawdzają się w roli podłogi, elementów wyposażenia oraz dodatków. W polskich warunkach postawmy na dębinę oraz kamień udoskonalony technologicznie – bogatą ofertę tego typu produktów posiada w swoim asortymencie Technistone. Wnętrzom utrzymanym w konwencji  Wabi-Sabi dedykujemy materiały w tonacjach beżów oraz brązów: Crystal Creme Beige, Elegance Eco Zen, Noble Ivory White, Harmonia Altay, Noble Athos Brown, Starlight Corto czy Gobi Brown.

W stylizacjach powstałych z fascynacji japońską sztuką (nie)doskonałości miejsce powinno znaleźć się także na gołą cegłę, białe, naturalne tkaniny oraz ceramiczne ozdoby. Choć mogłoby się wydawać, że taki wystój wnętrza jest surowy i chłodny – nic bardziej mylnego! Dzięki zestawieniu wyżej wymienionych elementów z kominkiem, puszystym dywanem oraz miękkimi poduszkami, możemy zrównoważyć stylizację i nadać jej przytulności.