W zgodzie z Feng Shui

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak stworzyć stylowe i funkcjonalne biuro w domowym zaciszu. Tym razem proponujemy aranżację biura w przestrzeni publicznej z wykorzystaniem zasad Feng Shui.

Co to jest Feng Shui?

Feng shui to starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia stanu harmonii ze środowiskiem naturalnym. Stosowana jest ona bardzo często zarówno w domach prywatnych, jak i w obiektach użytku publicznego, np. w przestrzeniach biurowych. W pracy spędzamy znaczną część dnia, a biuro jest miejscem wzmożonego wysiłku intelektualnego, dlatego warto zapewnić sobie w nim przepływ pozytywnej energii, która pomoże poprawić efektywność pracy, a także wzmocnić relacje pomiędzy pracownikami.

Feng Shui w biurze

Istnieje kilka podstawowych zasad urządzenia biura według zasad Feng shui. Pierwsza z nich dotyczy ustawienia biurek. Należy je ulokować tak, aby pracownicy mieli widok na cały pokój, a także na osoby wchodzące do środka – sprzyja to zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa, a także energii twórczej. Należy jednak uważać, aby biurka nie stały na wprost drzwi, gdyż takie usytuowanie spowoduje, że pracownicy znajdą się na drodze, którą energia wychodzi z pomieszczenia na zewnątrz.

Kolejne zasady mówią o prawidłowym umiejscowieniu komputera oraz o odpowiednim doborze kolorystyki wnętrza. Osoby na kreatywnych stanowiskach, powinny umieścić sprzęt biurowy w północno-zachodniej części biura, a w ich pokoju powinny dominować kolory optymistyczne np. żółć oraz pomarańcz. Jeśli natomiast pracownicy zajmują się finansami, powinni ustawić komputer w części południowo-wschodniej oraz zaaranżować biuro w chłodnych, szarych barwach. Firma Technistone posiada w swoim asortymencie wiele powierzchni utrzymanych właśnie w takiej tonacji. Dla zrównoważenia stylizacji, w której dominuje popiel, można pokusić się o wykonanie w biurze posadzki z konglomeratu kwarcytowego Technistone w delikatnym wybawieniu Crystal Quartz White. Materiał w tym odcieniu będzie stanowił subtelne przełamanie monochromatycznej szarości, a także doda wnętrzu nieco lekkości. Co więcej, posiada on podwyższoną odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnie Technistone nie ulegają również odbarwieniu pod wpływem rozlanego soku czy kawy.

Aranżując biuro w zgodzie z zasadami Feng shui, nie można zapomnieć o odpowiednich dodatkach. Starożytna praktyka głosi, że istotną rolę we wnętrzach odgrywa przede wszystkim akwarium, gdyż woda pomaga wzmocnić energię odpowiedzialną za sukces biznesu, a rośliny przywracają harmonię i równowagę.