Trend mikromieszkań

W Czechach mikromieszkania są stosunkowo nowym trendem. Na pewno znasz mobilheimy, przyczepy kempingowe, domy z bierwion, czy też minimalnie wyobrażasz sobie domki w ośrodku wypoczynkowym, do których jeździ się odpoczywać przez weekend. Ale nowoczesne mini domy mogą być nie tylko stylowe, ale również wygodne i praktyczne. Dlaczego zmniejszanie domu jest tak popularne?

Szukanie zenu

Kiedykolwiek przejeżdżamy przez Szumawę i w lecie nocujemy w zapadłych miejscach, pragniemy wymienić nasze praskie mieszkanie z oknami do chłodnego podwórza na skromny przybytek wśród sosnowych lasów, lub na skraju rozległych łąk, gdzie każdego rana delektowalibyśmy się widokiem do zieleni, a przed snem liczyli zamiast imaginarnych owiec hukanie sów.

Potrafisz żywo wyobrazić sobie niezwykły sposób życia w miejscu, skąd gwiazdy na nocnym niebie są na wyciągnięcie ręki, gdzie drogę zamiast ulicznej latarni oświetla księżyc, gdzie wieczorem nie będziesz słuchać hałaśliwego telewizory od sąsiadów, ale trzaskanie ognia w piecu, gdzie słowo odludzie kojarzy się z byciem szczęśliwszym? Ja na pewno. Dlatego ja i mój drogi małżonek znów zaczynamy bawić się pomysłem ucieczki od cywilizacji, a trend mieszkania w małych domach jest dla nas wielką inspiracją.

 

Lekka kremowa kuchnia z blatem kuchennym TechniStone® w drewnianej bali
  • Save

 

Ofiarą nie jest przestrzeń, ale potrzeba

Mieszkanie na piętnastu, dwudziestu, lub trzydziestu metrach kwadratowych może być dla kogoś wielkim wyzwaniem i nie każdy będzie chciał tego spróbować. Tak mała przestrzeń wymaga ogromnej zmiany priorytetów, ale szybko zauważysz, że mikro domy są nie tylko miejscem do mieszkania, ale również sposobem ekologicznego i skromnego życia, ponieważ uczą nas rezygnacji z niepotrzebnych rzeczy, którymi chcemy się otoczyć, oraz mądrego korzystania z dostępnych i łatwych do wyczerpania zasobów naturalnych.

Ale nie daj się zwieść wielkością, mikromieszkanie nie jest tylko dla romantycznych samotnych dusz. Również w tak małej przestrzeni żyją rodziny czteroosobowe z psami i kotami i, pomimo początkowych obaw, dziś nie mogą się nachwalić skromnego mieszkania. Lokalizacja umożliwia im spędzanie mnóstwa czasu na zewnątrz, gdzie otwiera się przed nimi cały świat i są dużo bliżej siebie jako rodzina.

 

Nowoczesny narożny kominek w ścianie z drewnianymi kłodami i podłogą z utwardzonego kamienia TechniStone®
  • Save

 

Co zaoszczędzisz na eksploatacji, zainwestuj w materiały

Dzięki mały rozmiarom będziesz mógł budując sięgnąć po lepsze i odnawialne materiały, jak na przykład konopie lub wełna owcza do izolacji zamiast sztucznej waty szklanej, drewno lub glina zamiast gazobetonu, oraz łupek zamiast palonych dachówek. Urządzanie wnętrz umożliwi ci powrót do naturalnych materiałów, chociażby tylko dlatego, aby doskonale współgrało z otaczającym dom krajobrazem. Jednocześnie nie trzeba rezygnować ze stylu i nowoczesnego czystego wyglądu i wszędzie obecnego drewna można użyć na przykład trwałego kamienia. W kuchni jako blat, w łazience zamiast kafelków, czy też na parapetach okiennych stworzy wrażenie standardowego mieszkania, dodatkowo ze szczyptą luksusu.

 

Biała drewniana kuchnia z płytą grzejną, zlewem i płytą z kamieniem TechniStone®
  • Save

Małe, ale o to bardziej stylowe i przemyślane mieszkanie, gdzie jest wykorzystany dosłownie każdy kąt.

 

Mały domek ma małe zużycie i jest dostępniejszy pod każdym względem. Może być świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy marzą o własnym mieszkaniu i jednocześnie ani trochę nie chcą się zadłużyć wysoką hipoteką.

Do mikromieszkania nie musisz iść na ślepo. Możesz je wypróbować w kilku miejscach w Czechach i przestać wyobrażać je sobie jako prowizoryczną noclegownię z wyposażeniem, którego nikt już nie chce, ze ścianami ozdobionymi porożami i powietrzem pełnym wilgoci.

Naładowany technologiami Hideandseek w podgórzu Szumawy przekona Cię o tym, że nawet na pustkowiu można korzystać ze zdobyczy cywilizacji. Tiny House Done w izerskiej Smržovce zachwyci Cię natomiast niekończącym się widokiem do lasu. Wyjątkowe zakwaterowanie na wodzie w okolicy z malowniczymi wioskami oferują Dobčické rybníčky. A dosłownie z góry będziesz patrzeć w jeszczedzkim “Treehousie” wysoko w koronach drzew.

Zainspirowało Cię to i już też należysz do zwolenników niezależności i wolności, oszczędniejszego mieszkania, i chcesz raczej zbierać przeżycia niż rzeczy? Jan Němec na swoich stronach internetowych Tiny Home może Ci poradzić z budową pełnego swobody mieszkania w domku na kołach. Blokki są znów świetną alternatywą dla tych, którzy chcą mieć dużo miej kłopotów i oryginalny domek, którego podstawą jest kontener morski, wybuduje Ci na miarę. Designowe i praktyczne mikro domki przemyślane do ostatniego nitu umie też zaoferować Mobile Hut.

Jeżeli szukasz więcej inspiracji na temat oryginalnego mieszkania, polecamy oglądanie na przykład kanału Living Big in a Tiny House, serialu Tiny House Nation, lub przeglądanie stron książek poświęconych przybytkom na łonie przyrody ze wszystkich zakątków świata.

Artykuł powstał we współpracy z Bárą Perglová

Bára Perglová
  • Save