Toaleta stworzona dla gości

Toaleta dla gości to często najmniejsze pomieszczenie w domu. Warto jednak nadać jej reprezentacyjny charakter, gdyż korzystają z niej nie tylko domownicy, lecz również osoby przychodzące w odwiedziny.

W trakcie projektowania domu, często pojawia się pytanie, czy warto urządzać specjalną toaletę dla gości. Jak się jednak okazuje, takie pomieszczenie jest bardzo przydatne również dla domowników np. podczas porannego rozruchu. Co więcej, ze względu na mały metraż pomieszczenia, łatwo utrzymać w nim porządek, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy pojawiają się niezapowiedziani goście.

W gościnnej toalecie zazwyczaj znajduje się wyłącznie muszla sedesowa i umywalka. Prawidłowe rozmieszczenie tych urządzeń sanitarnych jest niezwykle ważne, by móc swobodnie korzystać z mini łazienki. W takim pomieszczeniu umywalka służy głównie do mycia rąk, więc może być nieco mniejsza, jednak jej minimalne wymiary powinny wynosić 37-44 cm szerokości i 34-35 cm głębokości. Aby z kolei zapewnić domownikom oraz gościom komfortowe korzystnie z muszli, z każdej strony powinno zostać ok. 25-30 cm do ścian, umywalki lub grzejnika. Minimalne wymiary toalety gościnnej zapewniające komfortowe korzystanie z pomieszczenia to 0,86 x 1,61 m.

Toaleta dla gości powinna być urządzona wyjątkowo estetycznie. Wilgotność w niej jest mniejsza niż w tradycyjnej łazience, więc możemy pozwolić sobie na wykorzystanie drewna, tapety winylowej, a nawet kolekcji zdjęć czy plakatów. Można też wykorzystać intensywne kolory lub dynamiczne wzory. Aby jednak optycznie powiększyć przestrzeń, warto wykonać na jednej ze ścian mozaikę, a resztę ścian wyłożyć białą okładziną. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim rozwiązaniu doskonale sprawdzi się konglomerat Technistone. Materiał ten można docinać do dowolnego rozmiaru, a ponadto dostępny jest w wielu wybarwieniach, również białym. W toalecie gościnnej efektownie zaprezentuje się połyskujący konglomerat Brilliant White, który za sprawą zawartych w materiale drobinek kwarcu, szkła i zwierciadeł daje atrakcyjny, migotliwy efekt. Co więcej materiał ten posiada antybakteryjną powierzchnię, więc idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu, z którego korzysta wiele osób.

W małej łazience przyda się również duże lustro, które doda pomieszczeniu głębi. Ozdobą toalety mogą stać się też zapachowe świecie, dekoracyjny pojemnik na mydło oraz rośliny doniczkowe. Warto jednak z rozmysłem dobierać dodatki, aby nie zaburzyć funkcjonalności pomieszczenia.