Terapia dla ciała i duszy – domowa sauna

W obecnych czasach coraz więcej czasu i środków jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnację ciała i poprawę stanu zdrowia. Poranny jogging, zbilansowana dieta czy maseczki odmładzające to już nasza codzienność. Niewątpliwie skutecznym sposobem na oczyszczenie ciała i umysłu po ciężkim dniu jest sauna. A gdyby tak stworzyć ją we własnym domu?

Badania dowodzą, że przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura oraz odpowiednia wilgotność powietrza sprzyja profilaktyce prozdrowotnej, łagodzi wiele drobnych dolegliwości, uzupełnia leczenie poważniejszych schorzeń, a także oczyszcza i pielęgnuje skórę. Regularne korzystanie z sauny wpływa również na poprawę zdrowia psychicznego, niweluje zmęczenie oraz łagodzi stany napięciowe. Optymalne korzystanie z sauny zakłada przebywanie w niej maksymalnie trzy razy w tygodniu od kilku do kilkunastu minut. Wysoka temperatura sprawia, że nasze ciało szybciej się poci, otwierają się pory, dzięki czemu z organizmu usuwane są toksyny, a ciało i dusza przechodzą regenerację. Po wyjściu z sauny należy wziąć chłodny prysznic, aby wyrównać temperaturę organizmu. Należy także pamiętać, że im wyższa temperatura, tym pobyt w saunie powinien być krótszy, a ochładzanie dłuższe.

Istnieje wiele rodzajów saun, różniących się wartościami temperaturowymi oraz stopniem wilgotności. Sauną, która posiada najmniejszy współczynnik wilgotności, jest sauna sucha, w której jako element grzewczy służy piec na drewno lub piec elektryczny, do którego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są specjalne kamienie. W saunie mokrej natomiast stopień wilgotności regulujE się za pomocą tzw. parownika. Następna w kolejności jest sauna parowa, potocznie zwana łaźnią rzymską. W tym przypadku temperatura i wilgotność powietrza regulowane są automatycznie, a do pieca również używa się parownika. Jedyną sauną, w której wilgotność sięga 100% jest łaźnia mokra. Warto wspomnieć także o dość nietypowym rozwiązaniu, jakim jest sauna na podczerwień, gdzie elementem grzewczym są promienniki podczerwieni.

Ze względu na wysoką temperaturę oraz wzmożoną wilgotność w saunach, do ich budowy należy wykorzystać odpowiednie materiały. Do wyłożenia wnętrza sauny najlepiej wybrać panele drewniane o co najmniej 12 mm grubości. Bardzo ważne jest, aby drewno posiadało jak najmniej sęków oraz jak najmniej żywicy. Świetnie w tej roli sprawdzi się świerk skandynawski, osika oraz cedr. Ławki także najlepiej wykonać z drewna, które się nie nagrzewa czyli np. z osiki. Jeśli metraż na to pozwala, warto stworzyć ławkę, która umożliwi korzystanie z sauny w pozycji leżącej (min. 200 cm długości). Podłoga w saunie także powinna być wykonana z odpornego na temperaturę i wilgotność materiału. Idealnie w tej roli sprawdzi się konglomerat kwarcowy. Ze względu na nieporowatość, nie wchłania on wody, jest też odporny na działanie bakterii. Dodatkowo niska nasiąkliwość gwarantuje, że materiał nie będzie zmieniał koloru, pękał czy odklejał się. Posadzki konglomeratowe tworzą antybakteryjną powierzchnię, która dodatkowo jest niekłopotliwa w utrzymaniu czystości. Odporność na wysokie temperatury, nawet do 120o Celsjusza czyni ten materiał idealnym do zastosowania we wszystkich miejscach w domu, w tym także w saunie. Posadzkę wyłożyć można płytami o różnej grubości – od 30 do nawet 12 milimetrów! Dodatkowo wielość wybarwień pozwala na stworzenie wnętrza kabiny nie tylko praktycznym, ale i estetycznym.