Stylowy loft dla singla

Loft w Pradze Na Krejcárku powstał w ramach nowego projektu deweloperskiego, co jest dość nietypowe dla tego typu mieszkań. Zwykle takie mieszkania powstają w dawnych budynkach przemysłowych, które oferują dużą przestrzeń. W nowych obiektach mieszkalnych zwykle oszczędza się na przestrzeni, a budynek dzielony jest na jak najwięcej jednostek. W związku z ciągłym wzrostem cen nieruchomości małe mieszkania są jednak bardziej dostępne.

 

„Celem projektu tego wnętrza było zmieścić na 33 m² powierzchni, licząc z korytarzem i łazienką, wszystko, co potrzebne do życia, a przy tym zachować poczucie przestrzenności”, mówi Aneta Vičánková autorka projektu wnętrza.

Mieszkanie jest zaprojektowane na potrzeby młodego, samotnie żyjącego mężczyzny. Zarówno pod względem wielkości, jak i rozplanowania przestrzeni nie jest to mieszkanie przeznaczone dla rodziny. Jest inwestycją, w przyszłości będzie do wynajęcia. Życzeniem właściciela był duży telewizor oraz piekarnik, w którym można doskonale upiec pizzę. Najtrudniejszym zadaniem było jednak znalezienie do tak małej przestrzeni wygodnej, rozkładanej kanapy, na której wygodnie mogliby przenocować przyjaciele lub rodzina.

 

  • Save

W mieszkaniu nie było zbyt dużo miejsca. Dlatego w kuchni dodano bar, który służy jednocześnie jako stół do posiłków i dodatkowa powierzchnia do pracy. Kuchnia wraz z barem jest wykonana z konglomeratu kamiennego TechniStone, który jest kolorystycznie idealnie dopasowany do wzorów i kolorystki mebli. | Źródło: Prostor Interiors, Zdjęcia: Mischa Babel, Martin Janas

 

  • Save

Kamienny blat kuchenny ma jedną wielką zaletę. Można było zamontować zlew od spodu blatu. Przy myciu blatu wystarczy więc tylko zetrzeć wszytko prosto do zlewu. Kolejną zaletą jest pochylnia z wyfrezowanymi rowkami prowadzącymi do zlewu. To zastępuje ociekacz i pozwala zachować większą przestrzeń roboczą, co jest cennym rozwiązaniem zwłaszcza w takich małych kuchniach, jak ta. | Źródło: Prostor Interiors, Zdjęcia: Mischa Babel, Martin Janas

 

Od pierwszego spotkaniu do momentu odbioru mieszkania upłynął rok. W marcu 2019 roku rozpoczęliśmy pracę nad projektem wnętrza, a w sierpniu mogliśmy po raz pierwszy zajrzeć do mieszkania. Potem czekaliśmy jeszcze na kolaudację, żebyśmy mogli rozpocząć prace nad modyfikacjami. Podobnie jak w przypadku większości projektów deweloperskich, trzeba było poprowadzić instalację w kuchni. Niemiłą niespodzianką okazała się źle wykonana betonowa powierzchnia galerii. Surowy beton wprawdzie nadawał wnętrzu industrialnego charakteru, tak typowego dla loftów, ale szorstki beton z pęknięciami jest bardzo trudny w utrzymaniu i czyszczeniu we wnętrzach. Jest również nieprzyjemny w dotyku bosymi stopami, czego w sypialni nie sposób uniknąć. Dlatego zdecydowaliśmy się na posadzkę poliuretanową. Jest gładka, bez porów, łatwo się czyści i sprawia wrażenie cieplejszej i bardziej miękkiej”, Aneta Vičánková opisuje proces realizacji projektu.

 

  • Save

Realizacja mieszkania w Pradze Na Krejcárku | Źródło: Prostor Interiors, Zdjęcia: Mischa Babel, Martin Janas

 

Według Anety we wnętrzu nie może brakować elementów, które są bliskie właścicielom mieszkań: „Dla jednej osoby są to kwiaty, dla drugiej książki. Minimalistyczne, monochromatyczne wnętrza mogą u niektórych osób wywoływać wrażenie zimnych i bezosobowych. Ale na tym polega ich czar. Kiedy właściciel uzupełni takie mieszkanie swoimi osobistymi rzeczami, wystrój i rzeczy nie będą się wzajemnie zakłócać.”

 

  • Save

Realizacja mieszkania w Pradze Na Krejcárku | Źródło: Prostor Interiors, Zdjęcia: Mischa Babel, Martin Janas

 

Wszystkie strefy mieszkania znajdują się w jednym pomieszczeniu, dlatego cała przestrzeń ma jednolity wzór na meblach. Całe mieszkanie tworzy w ten sposób jedną całość, która jest odzwierciedleniem nowoczesnego minimalizmu. ,,Choć każdy projektant ma swój indywidualny styl, na pierwszym miejscu jest życzenie klienta,“ dodaje projektantka.

 

Aneta Vičánková
  • Save

Aneta Vičánková, projektantka wnętrz | Źródło: Prostor Interiors

 

Aneta Vičánková już od sześciu zajmuje się zawodowo projektowaniem wnętrz. Zaczynała jako projektantka w biurach projektowych, gdzie nauczyła się pracować nie tylko z wizualną stroną produktu, ale brać pod uwagę także właściwości materiałów, ich funkcjonalność i proces produkcji. Po zdobyciu tych doświadczeń rozpoczęła pracę nad własnymi projektami. Dzięki temu poszerzyła swoje doświadczenie o umiejętność poprowadzenia prac wykończeniowych, dobranie wszelkiego rodzaju wyposażenia, aż po finalny odbiór wnętrz.