Stwórz kominek swoich marzeń z Technistone

Gdy przychodzą długie jesienne wieczory najchętniej wygrzewamy się pod kocem z ulubioną książką i filiżanką herbaty. Uroku tym najchłodniejszym miesiącom może dodać piękny ogień w kominku, który oprócz swoich zalet wizualnych ma również walor funkcjonalny: ogrzewa wnętrze. Jeśli jednak planujemy mieć w zaciszu domu kominek, powinniśmy o nim pomyśleć już podczas projektowania swoich czterech ścian.

Budowa kominka wymaga dużej staranności oraz wiedzy technicznej. Podczas wznoszenia domu warto zdać się na doświadczenie i rady architektów, którzy doradzą gdzie umiejscowić nasze prywatne palenisko. Bardzo ważne jest, aby wylot komina znajdował się w miejscu gwarantującym swobodny wypływ spalin. Warto pamiętać także o tzw. wyczystce, czyli otworze rewizyjnym, w którym gromadzi się sadza.

Dużą uwagę zwraca się również na podłoże, na którym ma powstać kominek, ponieważ jego waga wraz z obudową może przekroczyć nawet 500 kg., dlatego miejsce, w którym będzie on zamontowany, musi charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością na obciążenia.

Kiedy rozpalamy ogień w kominku musimy liczyć się z faktem, że wszystkie jego elementy rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, więc ze względów bezpieczeństwa należy zachować odpowiednią odległość od instalacji oraz elementów wyposażenia, które znajdują się niedaleko. Eksperci radzą, aby przedmioty, które są łatwopalne były oddalone od naszego domowego paleniska o około 80 cm. Ważne jest również, aby materiał, z którego stworzona jest obudowa kominka, posiadał odpowiednią wytrzymałość na wysokie temperatury. Firma Technistone posiada w swojej ofercie wiele modeli powierzchni z konglomeratu, które wytrzymują kontakt z przedmiotami rozgrzanymi nawet do 200 st.C.

Oprócz dogrzewania naszego wnętrza, kominki pełnią również niewątpliwie funkcję dekoracyjną. Bogata oferta firmy Technistone pozwala dopasować obudowę do każdego wnętrza czyniąc je pełnym klasy i uroku. Szeroka gama propozycji producenta pozwala nam na stworzenie pomieszczenia kojarzącego się z ciepłym gniazdem rodzinnym lub wręcz odwrotnie – na wykreowanie nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza.

Na rynku dostępne są materiały firmy Technistone, które posiadają gładką i jednolitą powierzchnię, co zdecydowanie wpływa na łatwość w czyszczeniu obudowy kominka. Co ważne, są odporne na uszkodzenia i zarysowania, a także na nieprzyjemne zapachy.

Aby przez długi czas cieszyć się naszym domowym paleniskiem musimy pamiętać o pracach konserwacyjnych. Możemy je wykonywać sami lub zlecić specjalistom, jednak należy pamiętać, aby rozpocząć je dopiero po około 12 godzinach od całkowitego wygaśnięcia ognia. Do obowiązkowych prac przy kominku zaliczamy: oczyszczenie popielnika, wyczyszczenie wkładu kominowego i wytarcie szyby. Czyszczenie i przegląd kominka powinniśmy przeprowadzać kilka razy do roku.

Na rynku dostępne są ciekawe propozycje dla wszystkich tych, którzy chcieliby przyglądać się pięknemu palenisku, ale nie mają możliwości postawienia kominka na przykład z powodu mieszkania w bloku. Alternatywą dla tych osób jest biokominek, czyli rodzaj paleniska, w którym zwyczajne paliwo, drewno i brykiet zastępuje się biopaliwem. Dane urządzenie nie musi być podłączone do komina, a zamontować możemy je gdziekolwiek chcemy. Coraz popularniejsze są również kominki elektryczne. Charakteryzują się one łatwością użytkowania, a ich sekret kryje się w wykorzystaniu nowoczesnych diod ledowych.