Steampunk – kiedy epoka wiktoriańska spotyka się z Science Fiction

Ostatnio dużo mówi się o stylu steampunk, którego charakterystyczną cechą jest łączenie mrocznej estetyki epoki wiktoriańskiej i rewolucji przemysłowej z bajkowymi elementami znanymi z filmów Science Fiction. Poznajcie go bliżej!

Nazwa nowego stylu powstała z połączenia angielskich słów „steam”, które oznacza „parę” – symbol rewolucji przemysłowej oraz „punk”, czyli ruch społeczno-kulturowo-polityczny, który kojarzy się z buntem i odrzuceniem utartych schematów. Po raz pierwszy terminu „steampunk” użył amerykański pisarz K.W. Jeter. Był to nurt fantastyki naukowej, w którym kreowano mroczną, industrialną wizję przyszłości. Termin ten przyjęły teraz też inne dziedziny kultury, moda, a od niedawna także architektura wnętrz.

Mroczny i surowy…

Wnętrza inspirowane konwencją steampunk są mroczne i mistyczne. Utrzymane są w ciemnych barwach – czerni, grantach, brązach i szarościach. Charakteru nadają im nieoczywiste połączenia zarówno materiałów, jak i kolorów. Ponure barwy warto zestawić ze złotem albo odcieniem rdzawo czerwonym, co nada wnętrzu klimatu niczym z XX wiecznej powieści. Zaś drewno, które króluje w tej estetyce dobrze współgra z betonem architektonicznym, metalem czy szkłem. Victorian Science Fiction, jak również bywa nazywany ten styl, lubi bowiem nawiązania do stylu industrialnego. Ciekawą alternatywą dla dobrze znanego betonu architektonicznego może jednak okazać się konglomerat kwarcytowy od Technistone w wybarwieniu Noble Concrete Grey. Beton architektoniczny ma nieprzyjemną chropowatą powierzchnię, która dodatkowo jest trudna w utrzymaniu czystości, natomiast materiał Noble Concrete Grey jest gładki, przez co usuwanie zabrudzeń z niego jest znacznie łatwiejsze. Poza tym pomiędzy poszczególnymi płytami nie ma spoin, co także niweluje problem gromadzenia się kurzu oraz innych nieczystości. Takie industrialne ściany warto zestawić z drewnianą podłogą, najlepiej wykonaną z twardych i ciemnych gatunków, co przełamie nieco surowość stylizacji.

Dodatki nadgryzione zębem czasu

Dużo uwagi warto poświęcić wyborowi mebli i dodatków. Najlepiej postawić na te stylizowane na epokę wiktoriańską. W związku z czym, meble powinny być masywne i wykonane z drewna albo metalu. W tych czasach, we wnętrzach królowały biblioteczki wypełnione po brzegi książkami, dlatego żadna aranżacja steampunk bez takiego elementu wyposażenia nie byłaby pełna. Jeśli zaś chodzi o dekoracje, to z jednej strony sprawdzą się tutaj inspirowane mechaniką dodatki wykorzystujące m.in. koła zębate, a z drugiej zabytkowe globusy, zegary czy lunety, po które chętnie sięga się w stylu industrialnym.

Victorian Science Fiction to propozycja dla osób lubiących odważne aranżacje i zawsze wybierających nieuczęszczane ścieżki. Jeżeli szukacie nowych rozwiązań, macie dosyć popularnych stylów wnętrzarskich i chcecie, by Wasze wnętrza zachwycały oryginalnością to ten styl jest dla Was stworzony!