Słownik niecodziennych wnętrz – Techno, Marimekko i Ashley

W niniejszym artykule prezentujemy kolejne zestawienie nietypowych stylów wnętrzarskich, które możemy wprowadzić w swoim domu bądź mieszkaniu,  tworząc  w ten sposób wyjątkowe i oryginalne aranżacje.

STYL TECHNO

Styl Techno to odpowiedź na zmiany współczesnego świata, idealny dla osób, które utożsamiają się z nowoczesnymi technologiami. Dominują w nim meble o niekonwencjonalnych, geometrycznych kształtach i jaskrawej kolorystyce oraz elementy wyposażenia wykonane z metalu, szkła bądź tworzyw sztucznych. Żywa kolorystyka to bardzo istotny element wnętrz w stylu techno. Nasycone barwy elementów wykończeniowych, np. głębokie błękity, jaskrawe zielenie czy neonowe czerwienie dodatkowo podkreślane mogą być oryginalną fakturą materiału. Przykładem takiego rozwiązania są konglomeraty Technistone, m.in. Starlight Ruby – powierzchnia posiada połyskującą strukturę z drobinkami szkła, które dodają powierzchni głębi. Styl Techno to także ukłon w stronę nowoczesnych technologii, dlatego w takich wnętrzach nie może zabraknąć nowinek elektronicznych i gadżetów typu hi-tech.

MARIMEKKO – Wulkan radości

Marimekko, czyli styl tryskający radością, został stworzony przez fińską firmę produkującą odzież i artykuły gospodarstwa domowego. Marimekko, co po fińsku znaczy sukienka dla Marii, wyznacza trendy w modzie i wzornictwie od chwili powstania firmy, czyli od roku 1951. Elementem rozpoznawczym stylu wywodzącego się z Europy Północnej są wyraziste, kolorowe wzory. Najpopularniejsze desenie to rozwinięte kwiaty maku, plastry pomarańczy, drzewa, wizerunki postaci, ale również motywy geometryczne i abstrakcyjne, jak np. niespokojnie wijące się linie, różnej wielkości kropki i groszki. W aranżacjach inspirowanych Marimekko dominują energiczne, radosne barwy: czerwienie, zielenie, błękity i żółcie. Aczkolwiek często spotykane są też kontrastowe zestawienia np. bieli z czernią. W ofercie Technistone możemy znaleźć wiele propozycji slabów wprost stworzonych do aranżacji tego typu. Interesującym wizualnie rozwiązaniem może okazać się zestawienie śnieżnobiałych powierzchni Crystal Absolute White z czarnymi o połyskliwej strukturze Starlight Black.

LAURA  ASHLEY

Styl został stworzony przez Laurę Ashley, walijską projektantkę mody. Proponowana przez nią stylistyka jest ucieleśnieniem stylu romantycznego, w którym występuje charakterystyczny motyw kwiatowy i wzory geometryczne, takie jak paski zestawiane z kratą, a także pastelowe róże i błękity. Wystrój wnętrz w stylu Laury Ashley charakteryzuje się elegancją, ale także przytulnością oraz nieco rustykalnym charakterem. Ważnym punktem aranżacji są meble w białej lub kremowej kolorystyce z delikatnymi żłobieniami, obok których nie może zabraknąć naczyń, serwetek, lamp, świeczników oraz tekstyliów z kwiatowym motywem. To wszystko powoduje, że styl ten jest uwielbiany przez kobiety na całym świecie.