Słownik niecodziennych wnętrz – Biedermeier, Fusion i Neofolk

Przedstawiamy kolejną garść nietypowych inspiracji wnętrzarskich. Tym razem przyjrzymy się stylowi Biedermeier, Fusion i Neofolk. Ciekawe, który z nich spodoba Wam się najbardziej?

Biedermeier
Prostota, wygoda, przytulność – tymi słowami można opisać styl wnętrzarski rozwijający się w latach 1815-48 w mieszczańskich domach Europy Środkowej. Choć Biedermeier spokrewniony jest ze stylem klasycznym, w praktyce niewiele ma z nim wspólnego – jest on stworzony do życia, a nie do podziwiania. Główny nacisk w aranżacjach utrzymanych w konwencji mieszczańskich domów kładzie się na użyteczność i komfort elementów wyposażenia oraz dobór jasnych, ciepłych kolorów. We współczesnych stylizacjach w duchu Biedermeier nie może zatem zabraknąć konglomeratów kwarcytowych Technistone, łączących w sobie łatwość pielęgnacji oraz bogatą ofertę wykończeń kolorystycznych, również utrzymanych w jasnych tonacjach. Zwieńczeniem aranżacji opartych w tej konwencji są motywy roślinne, tkaniny, koronkowe serwetki i dywany, nadające wnętrzom przytulności.

Fusion
Styl fusion pojawił się we wnętrzach na przełomie XX i XXI wieku w ramach protestu wobec wszechogarniającego minimalizmu. Aby przełamać monochromatyczne, surowe stylizacje, dekoratorzy zaczęli wprowadzać do aranżacji ozdobne, zabytkowe meble. Oryginalne połączenie elementów wyposażenia w szybkim tempie spodobało się szerokiemu gronu odbiorców i na dobre wkroczyło na salony. I choć obecnie stylizacje utrzymane w duchu fusion bazują na oszczędności aranżacyjnej, nie brakuje w nich elementu zaskoczenia. Pamiętajmy jednak, że zabytkowe elementy mają na celu dodanie wnętrzu pikanterii, a nie jego zdominowanie, dlatego też zadbajmy o neutralne tło dla nich. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zatem wykończenie podłogi, kominka lub schodów materiałem Technistone w łagodnych tonacjach, takich jak np.: Crystal Polar White, Noble Supreme White czy Harmonia Yosemite.

Neofolk
Ludowe motywy coraz częściej stanowią inspirację do kreowania efektownych wnętrz. W stylizacjach tego typu pojawić musi się koniecznie bogata ornamentyka, przedstawiająca wizerunki zwierząt (głównie domowych), ludzi w strojach charakterystycznych dla danego regionu oraz motywy roślinne. Często pojawiają się także wycinanki, pełniące funkcję ażurowych elementów dekorujących meble oraz dodatki. W neofolkowych stylizacjach dominują surowe materiały wykończeniowe – drewno, filc, zgrzebne tkaniny, ale kamień również jest mile widziany, dlatego ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie aranżacji tego typu konglomeratem kwarcytowym Technistone, czyli kamieniem udoskonalonym technologicznie. W stylizacjach opartych na motywach ludowych, barwne dodatki zestawia się ze stonowanym tłem, utrzymanym w tonacjach bieli, beżu i szarości, tak więc materiały Crystal Absolute White, Crystal Creme Beige czy Gobi Grey idealnie dopełnią stylizacji!