Slowlife zaczyna się od domu

Slow life, slow food, slow fashion to nie tylko marketingowe hasła, ale filozofie, którymi coraz więcej osób, nawet bezwiednie, kieruje się w swoim życiu. Jest to naturalna reakcja na zmęczenie przepychem, zgiełkiem, codzienną gonitwą oraz sprzeciw wobec konsumpcjonizmu i złej jakości kupowanych produktów. Wprowadzanie idei powolności, a raczej uważności, zaczynamy już od naszego domu; w końcu przestrzeń, w jakiej codziennie funkcjonujemy, wpływa bezpośrednio na samopoczucie.

Materiały w duchu slow home

Powolność w filozofii slow home wyraża się nie w tempie, z jakim urządzamy mieszkanie, ale w uwadze, jaką przykładamy do kupowanych materiałów i aranżacji przestrzeni. Tu liczy się jakość, bo jest ona związana z troską o środowisko, a o harmonijne współgranie człowieka  naturą w filozofii slow w dużej mierze właśnie chodzi. Materiały o wysokiej jakości nie tylko posłużą nam na dłużej, ale są także bezpieczne dla naszego zdrowia dzięki temu na przykład, że nie wydzielają lotnych substancji toksycznych. Bardzo slow jest również recykling, który polega nie tylko na segregowaniu śmieci, ale i na znajdowaniu nowego zastosowania dla użytych już raz przedmiotów. Słoiki, a nawet wypalone żarówki mogą się zamienić w modne wazony; plastikowe lub szklane butelki – w lampę, a stary rower lub maszyna do szycia mogą stanowić podstawę dla… nowego stołu.

Działań w duchu slow możemy się spodziewać po najlepszych markach. Technistone od zawsze miał w swojej ofercie produkty trwałe i bezpieczne dla zdrowia. W tym roku dodatkowo firma wprowadziła produkty z linii ECO, które charakteryzują się tym, że co najmniej 30% wykorzystanego do ich produkcji materiału pochodzi z recyklingu. Wybierając blaty, podłogi czy ściany z takich konglomeratów, możemy być pewni, że dbamy o środowisko i o własne zdrowie. Nazwa powierzchni ECO odnosi się także do ich ceny – są nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne.

Aranżacja przestrzeni slow

Żeby mieszkanie sprzyjało slow life, powinno być funkcjonalne (np. praktyczna szafa sprzyja slow fashion) i przestrzenne. Dla wielu osób ważne będzie takie zagospodarowanie mieszkania, aby znalazło się w nim miejsce do ćwiczeń fizycznych, jogi czy medytacji. Dla innych istotny będzie kącik do twórczej pracy, w którym nic nie będzie ich rozpraszać. Mieszkanie takie nie musi być duże, ale przede wszystkim nie może być zagracone. Nie musi być minimalistycznie, jednak świadomy wybór dodatków i względny porządek wpływają pozytywnie na samopoczucie, sprzyjają wypoczynkowi i kreatywnemu myśleniu. Jeśli chodzi o dekoracje, lepiej zainwestować w rośliny, niż kurzące się bibeloty – dbanie o kwiaty to dobre ćwiczenie uwagi i systematyczności, a wydzielany przez nie tlen jest na pewno zdrowszy niż niepotrzebnie gromadzący się kurz.