Slow living: Zatrzymaj czas w swoim domu

  • Save

 

Zatrzymać czas nie znaczy przedłużyć życie, ale intensywnie go przeżywać. To samo dotyczy mieszkania. Zamiast zaraz po pracy klapnąć na kanapę, gdzie twój wzrok rejestruje już tylko obraz na świecącym ekranie, naucz się dostrzegać wygląd miejsca, w którym żyjesz, bardziej szczegółowo. Poznasz, jak duży wpływ na Twoje samopoczucie mogą mieć przedmioty, którymi się otaczasz.

Życie jest zbyt krótkie, abyśmy żyli szybko, a nasz dom zbyt piękny, byśmy postrzegali go tylko wzrokowo.

 

Mieszkanie oparte na emocjach

 

  • Save

 

Twoja indywidualna wizja tworzy z twojego domu wyjątkowe miejsce, które wzbudza w Tobie te właściwe emocje. Nie ma drugiego takiego miejsca na ziemi. Tu możesz być naprawdę wolny i sam sobą. Wielu ludzi jest zmęczonych światem, który wydaje się być w całkowitej sprzeczności z ich wartościami. Dom jest miejscem, gdzie możesz stworzyć własny świat, będący odbiciem tego, na czym zależy Ci najbardziej.

 

Zastanawiasz się czasem nad tym, czy faktycznie podoba Ci się to, jak spędzasz czas? W jakiej przestrzeni potrafisz się naprawdę zrelaksować i przeżywać chwile wszystkimi zmysłami naraz? Dom to przestrzeń będąca odbiciem Twojej osobowości i powinien być zaprojektowany w oparciu o to, jak chcesz się czuć i żyć, nie według ustalonych wzorców, które wybiera większość społeczeństwa. Sztuka designu w stylu slow living to nie tylko kwestia estetyki. W centrum jego starań stworzenia miejsca pełnego harmonii tkwi pragnienie, by uprościć ludziom życie, które ma upływać naturalnie w zamieszkiwanych przez nie przestrzeniach. Bez nadmiaru, bez przeszkód i bez stresu.

 

Spokojne życie w ruchu miasta

 

  • Save

 

Mały przytulny kąt do zadumy, na przykład fotel przy oknie, kącik do czytania z dobrze ustawionym światłem. Wygodne spokojne miejsce w kuchni na chwilę przerwy, kiedy czekasz, aż ugotuje się woda na herbatę. Wystarczy niewiele, by dzięki przestrzeni stworzyć sobie „hamujące” rytuały w intensywnym codziennym życiu.

 

  • Save

 

Kiedy odwiedza Cię rodzina lub znajomi, wpuszczasz ich do swojego świata, w którym chcesz, aby czuli się dobrze. Wspólnie przeżyte chwile nadają przestrzeni prawdziwy sens. Dlatego warto wyposażyć mieszkanie w długi stół do wspólnych spotkań i kanapę, na której można wygodnie wspólnie usiąść i cieszyć się chwilami prawdziwej bliskości. Jeżeli przestrzeń nie jest duża, wystarczą duże poduszki, które posłużą jako miejsca do siedzenia na podłodze.

 

  • Save

 

  • Save

 

Mieszkanie oparte na autentyczności

Naturalne materiały i nieregularne powierzchnie potrafią głębiej wpływać na Twoje zmysły dzięki swojej autentyczności. W przeciwieństwie od sterylności plastiku mają w sobie charakter czasu i naturalne ciepło. To jeden z najprostszych sposobów, jak w swoim domu stworzyć przyjemną i swobodną atmosferę. Oryginalne faktury podłóg, ścian, dywanu, antycznych mebli, pofałdowany niewyprasowany materiał, niedoskonałości ręcznie robionej ceramiki, to wszystko dostarcza naszym zmysłom impulsów, które warto odczuwać i przeżywać.

 

  • Save

 

To, co czyni przedmioty pięknymi i wyjątkowymi, jest sztuka przyjmowania ich ze wszystkimi ich właściwościami. Ta postawa pozwoli nam cieszyć się nimi przez dłuższy czas i pozwoli, by stały się częścią naszego życia, jedną z jego stałych i niezmiennych form.