Schody wspornikowe – lekkie niczym powietrze

Stopnie wspornikowe to oryginalna propozycja dla posiadaczy piętrowego domu lub dwupoziomowego mieszkania. Dzięki takiej konstrukcji schody wyglądają minimalistycznie i sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu, przez co wnętrze nabiera lekkości i nowoczesnego charakteru.

Głównym zadaniem schodów jest łączenie parteru z wyższymi piętrami, jednak coraz częściej  odgrywają one także ważną rolę dekoracyjną. Idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych wnętrz są schody wspornikowe, których konstrukcja jest częściowo ukryta w ścianie, a często też  pozbawiona balustrad i poręczy, przez co zajmuje mniej miejsca. Należy jednak pamiętać, że budowę tego typu schodów należy zaplanować już na etapie projektowania domu lub mieszkania z antresolą.

Ściana, na której będą montowane schody wspornikowe musi być dobrze przygotowana pod względem konstrukcyjnym. W odpowiednio mocnej ścianie umieszcza się belkę żelbetową lub stalową, do której przytwierdza się poszczególne stopnie. W zależności od kształtu schodów, montaż może polegać na jednostronnym zamocowaniu każdego stopnia do belki – w przypadku schodów prostych – lub do umieszczonego centralnie słupa – w schodach kręconych. Optymalnymi parametrami stosowanymi przy schodach wspornikowych są stopnie o grubości 8 lub 12 cm, wysokości 18-20 cm, szerokości 100 cm oraz głębokości podstawowej 25-30 cm.

O ostatecznym wyglądzie schodów wewnętrznych decyduje jednak materiał, z którego zostały wykonane stopnie. Ważne, aby był trwały oraz zapewniał bezpieczeństwo użytkowania, a także, by wyróżniał się nienaganną estetyką. Doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących komfort i trwałość są płyty konglomeratowe Technistone. Aby zapewnić sobie i swoim bliskim stuprocentowe bezpieczeństwo, można wybrać powierzchnie poddane obróbce typu slate, w wyniku której płyty zyskują antypoślizgową fakturę. Idealnym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz, mogą okazać się schody wykonane w modnym jasnoszarym odcieniu Gobi Grey. Dzięki bardzo dobrym właściwościom technicznym konglomerat pozostaje odporny na zarysowania oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, cechuje się przyjemną w dotyku powierzchnią, która nie powoduje odczucia chłodu pod stopami.