Red is the new white

Klasyczna, a może nowoczesna; w tonacji pastelowej, czy raczej wyrazistej; skromna, czy urządzona z rozmachem? Takie dylematy towarzyszą każdemu, kto myśli o urządzeniu bądź remoncie swojej łazienki. Dzisiejsza inspiracja trafi w gusta osób tęskniących za powiewem świeżości, nie bojących się odważnych akcentów kolorystycznych i pragnących nadać swojej przestrzeni nieco więcej energii.

Łazienka to przestrzeń, która najdłużej opierała się aranżacyjnym nowinkom i architektonicznym modom. Nieśmiertelna biel kafelków w połączeniu z błękitem lub zielenią dodatków przez długie lata królowała w toaletach polskich domów. Podczas, gdy kuchnie, salony i tarasy sukcesywnie ulegały zmieniającym się trendom, łazienki pozostawały ostojami aranżacyjnej tradycji i chętnie kultywowanej mody na przestrzeń chłodną, jasną i czystą. Zwyczaj ten przez długi czas znajdował swoje uzasadnienie w przeznaczeniu pokoju kąpielowego, którego wystrój korespondować miał z jego oczywistą funkcją. Tradycja ta jednak powoli odchodzi do lamusa, a Polacy coraz chętniej decydują się na odważne metamorfozy aranżacyjne, zabawę kolorami i konwencjami.

Obecnie łazienka nie musi być wyłącznie utylitarnym pomieszczeniem skrywanym na końcu korytarza. Jako nowoczesna przestrzeń, staje się pełnoprawnym pomieszczeniem na równi z salonem i jadalnią. Pastelowe, wyblakłe kolory tracą na atrakcyjności, popularne natomiast stają się mocne kontrasty, które nadają łazience ciekawego, odważnego charakteru. W najnowszych aranżacjach upowszechnia się niestandardowa faktura przypominająca surowy kamień, do łask wchodzi także zdecydowany kolor, który nie tylko dynamizuje i dodaje polotu wnętrzu, ale także wyraża energię i oryginalność gospodarzy.

Jednym z pomysłów na ciekawe i nowoczesne potraktowanie przestrzeni łazienkowej jest zastosowanie płyt konglomeratowych Technistone w kolorze Starlight Ruby. Tworzywo, jakim jest  kamień konglomeratowy nadaje się zarówno do zabudowy większych powierzchni, jak i ich wykończenia; idealnie wyścieli podłogę, a także sprawdzi się jako drobny akcent kolorystyczny, np. w formie umywalkowej obudowy. Co istotne, powierzchnie konglomeratowe – w przeciwieństwie do kamienia – nie zmieniają swej barwy pod wpływem czasu czy wilgoci. Możemy więc być pewni intensywnego koloru, który utrzyma się na długie lata. W zależności od wielkości łazienki oraz osobistych preferencji, płyty Starlight Ruby poleca się także do ozdoby np. jednej ściany lub zastosowania w kategoriach ciekawej dekoracji okalającej lustro czy półki. Głęboki, wiśniowy kolor roziskrzony tysiącami delikatnych drobinek kruszonych zwierciadeł nadaje wnętrzu nietuzinkowego, tajemniczego charakteru, nie pozbawiając go jednak przytulności i ciepła. Winna czerwień Starlight Ruby znakomicie sprawdzi się jako dodatek do śnieżnej bieli, stworzy udany duet z wykwintną czernią, a dla wielbicieli niestandardowych rozwiązań poleca się kombinację tej barwy z nasyconymi tonacjami zieleni.

Rozważając modernizację łazienki warto więc wziąć pod uwagę opcje kolorystyczne, które wykraczają poza tradycyjne postrzeganie przestrzeni łazienkowej. Nie bójmy się eksperymentować z kolorami i fakturami, gdyż efekt może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pełną zabudowę łazienki, czy wybierzemy jedynie drobny akcent kolorystyczny, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, abyśmy czuli się w naszych wnętrzach swobodnie i komfortowo.