Razem, a jednak osobno – między kuchnią a salonem

Łączenie kuchni z salonem jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Dzięki otwartemu układowi pomieszczeń wnętrze wydaje się większe, przestronniejsze, a także lepiej doświetlone. Jeśli jednak chcemy wyznaczyć subtelną granicę między strefami użytkowymi, możemy pokusić się o stworzenie półścianki.

W nowoczesnym budownictwie często stawia się na otwartą przestrzeń, a granicę pomiędzy kuchnią i salonem wyznacza się jedynie za pomocą wyspy, barku czy stołu.  Interesującym, a zarazem  ergonomicznym sposobem na stworzenie podziału między strefami użytkowymi jest półścianka. Posiada ona zarówno walory funkcjonalne, jak i estetyczne. Półścianka dzieli sfery funkcjonalne, przy jednoczesnym zachowaniu we wnętrzach przestronności oraz odpowiedniego doświetlenia, spowodowanego swobodnym przepływem światła między pomieszczeniami. Co więcej, półścianka w przeciwieństwie do pełnych ścian nie stwarza barier komunikacyjnych między osobami przebywającymi w kuchni i salonie.

Półścianka może występować w wielu konfiguracjach. W zależności od układu pomieszczeń może przybierać różną wysokość i szerokość. Taki element ułatwia funkcjonalne rozplanowanie pomieszczenia. Bezpośrednio pod nim możemy ulokować np. wyspę, która posiada szuflady, w których możemy schować kuchenne naczynia czy produkty, dzięki czemu wszystko mamy pod ręką w trakcie przygotowywania posiłków. Dobrym pomysłem jest także połączenie półścianki z sufitem podwieszanym, w którym można zamontować okap bezpośrednio nad płytą grzewczą. Ponadto na takim suficie możemy ulokować dodatkowe oświetlenie strefy roboczej. Aby dodać kuchni nieco indywidualnego charakteru, dobrym pomysłem jest zawieszenie na półściance ulubionych plakatów czy rodzinnych fotografii.

Stwarzając tak praktyczną ściankę, nie można zapomnieć oczywiście o doborze wysokojakościowych materiałów do kuchennej przestrzeni. W tym celu można wykonać blat wyspy oraz szafek z konglomeratu kwarcowego Technistone. Aby aranżacja tworzyła harmonijną całość, warto tym materiałem obłożyć również półściankę. Jeśli chcemy dodać kuchni nieco świeżości i lekkiego charakteru, możemy wybrać konglomerat w jasnym odcieniu Crystal Polar White. Materiał ten doskonale sprawdzi się w kuchennej przestrzeni, ponieważ posiada certyfikaty dopuszczające go do kontaktu z żywnością oraz antybakteryjną powierzchnię, co w kuchni jest elementem kluczowym.