Radzimy, jak zaaranżować wąską kuchnię

Ergonomiczne i stylowe urządzenie wąskiej kuchnie to nie lada wyzwanie. Znamy jednak kilka trików, dzięki którym optycznie poszerzycie swoje wnętrze, a zarazem nadacie mu funkcjonalności i nowoczesnego looku!

Alfabet designu
Wąskie kuchnie zwykle zabudowywane są według tzw. schematu liter – litery U, w przypadku której szafki montuje się po dwóch dłuższych stronach lub litery L, kiedy to szafki znajdują się tylko po jednej stronie. Wszystko zależy od szerokości naszej kuchni – jeśli wynosi ona ok. 180 cm zaleca się montaż szafek przy dwóch ścianach, jeśli mniej – lepiej postawić na jednostronną zabudowę, gdyż optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie 120 cm wolnej przestrzeni w centralnej części kuchni. Aranżując wnętrze w kształcie litery U zyskujemy więcej miejsca do przechowywania, jednak pamiętajmy, aby nie przytłaczać wnętrza obustronną wysoką zabudową – z jednej strony lepiej zamontować półki lub szklane witryny, które dodadzą pomieszczeniu lekkości.

Kolorystyka
Bardzo ważną kwestią podczas urządzania wąskich przestrzeni jest odpowiedni dobór kolorystyczny. Ciemne barwy optycznie pomniejszają wnętrze, dlatego zamieńmy je na biele, beże, delikatne szarości albo błękity. Efektownym rozwiązaniem może okazać się postawienie na błyszczące powierzchnie, które odbijając światło, nieco rozjaśnią wnętrze, a jednocześnie wizualnie je powiększą. Często stosowanym rozwiązaniem, służącym złagodzeniu stylizacji jest też wykonywanie blatów i podłogi w tym samym odcieniu, a nawet dokładnie z tego samego materiału. Osobom zainteresowaniem wykończeniem kuchni w ten sposób może przypaść do gustu oferta konglomeratów kwarcytowych Technistone. Materiał dostępny jest w wielu wybarwieniach, w tym w delikatnych, jasnych tonacjach np.: Starlight White o połyskliwej strukturze, Noble Ivory White w tonacji zbliżonej do ubarwienia kości słoniowej lub Noble Areti Bianco, przywodzący na myśl rysunek naturalnego kamienia. Konglomeraty Technistone sprawdzą się w wąskiej kuchni zarówno jako blat, fartuch kuchenny, jak i podłoga.

O tym też warto pamiętać!
Wąskie kuchnie zwykle posiadają ograniczony dostęp do naturalnego światła, dlatego powinniśmy zadbać w nich o wiele źródeł światła sztucznego. Tradycyjny stół możemy zastąpić składanym blatem z krzesełkami ustawionymi pod jedną ze ścian lub pod oknem. Jeśli dysponujemy miejscem na ścianie lub z boku zabudowy, możemy pokusić się o zawieszenie jednego lub kilku luster. Tym sposobem nadamy optycznie wnętrzu obojętności. Niewielka kuchnia, jeśli zostanie urządzona z głową, może okazać się równie wygodna w użytkowaniu, co jej większe odpowiedniki, będąc przy tym przytulnym miejscem, w którym z radością przygotowujemy posiłki dla tych, których kochamy.