Przegląd materiałów na podłogę

Będąc na etapie wykańczania swojego domu lub mieszkania, zadajemy sobie wiele pytań dotyczących kwestii technicznych i estetycznych związanych z tematyką wnętrz. Jedno z nich zwykle dotyczy kwestii realizacji podłogi. Aby ułatwić Wam wybór odpowiedniego materiału, postanowiliśmy przygotować mały przegląd powierzchni podłogowych.

Drewno

Drewno nieustannie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród materiałów na podłogę. Jest eleganckie, ciepłe w dotyku i dodaje wnętrzu przytulności. Wymaga jednak regularnej impregnacji i konserwacji, a jego cena potrafi być wysoka. Decydując się jednak na ten surowiec, mamy szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o gatunki, wykończenie powierzchni oraz ułożenie klepek.

Panele

Ze względu na atrakcyjną cenę oraz bogaty wybór kolorystyczny i wzorniczy, panele cieszą się obecnie dużą popularnością. Ich odporność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne jest zadawalająca, a montaż bardzo prosty. Pielęgnacja również nie jest zbyt absorbująca. Nie są jednak tak wytrzymałe jak deski z prawdziwego drewna.

Płytki ceramiczne i gresowe

Płytki ceramiczne oraz gresowe dostępne są w przeróżnych rozmiarach, odcieniach i wzorach. Są trwałe i wytrzymałe, a przy tym nie chłoną wody i świetnie znoszą działanie wysokich temperatur. Dzięki bogatej ofercie oraz dostępności w szerokim zakresie cenowym, możemy dopasować je do każdej aranżacji oraz swoich możliwości finansowych. Jeśli chodzi o płytki ceramiczne, należy jednak uważać, ponieważ upuszczony na nie przedmiot może spowodować ich rozbicie. Płytki gresowe natomiast powinny zawsze być dokładnie osuszane – po rozlaniu na nie niewielkiej ilości wody stają się bardzo niebezpiecznie śliskie.

Kamień naturalny

Kamień naturalny choć nie posiada tak dobrych właściwości jak inne materiały stosowane do wykańczania podłogi okazuje się być najdroższy. Marmur i trawertyn są miękkie i łatwo ulegają zaplamieniom oraz zarysowaniom, natomiast granit jest zimny w dotyku i bardzo ciężki, co znacznie utrudnia jego obróbkę. Kamienie naturalne cechują się jednak pięknym, naturalnym rysunkiem, który wprowadza do wnętrz powiew luksusu.

Konglomerat kwarcytowy

Coraz częściej stosowanym zamiennikiem kamienia naturalnego jest w ostatnim czasie konglomerat kwarcytowy. Materiał ten w ok. 92% składa się z naturalnych komponentów, dzięki czemu śmiało można nazwać go kamieniem udoskonalonym technologicznie. Konglomeraty kwarcytowe Technistone dostępne są w bardzo wielu kolorach – zwykle niespotykanych wśród naturalnych kamieni. Co więcej, materiał ten posiada znacznie lepsze właściwości techniczne i użytkowe: jest lekki, ciepły w dotyku, antyseptyczny oraz nie podatny na zaplamienia i zarysowania. Zwolennikom rysunku autentycznego kamienia do gustu mogą przypaść materiały pochodzące z linii Noble, do których powstania inspiracją była natura i piękno marmurów.