Praktyczna dekoracja – okap kuchenny w nowej roli

We współczesnych projektach kuchni funkcjonalność poszczególnych sprzętów odgrywa równie istotną rolę co ich estetyka i stylowe wykończenie. Obecnie okap kuchenny pełni nie tylko rolę sprzętu AGD – spełnia również ważną funkcję dekoracyjną kuchennej aranżacji. Dzięki wielości dostępnych modeli na rynku mamy możliwość perfekcyjnego dopasowania wyglądu pochłaniacza do wnętrza kuchni.

Jeszcze niedawno najważniejszą funkcją okapu, na którą zwracaliśmy uwagę, było pochłanianie oparów i zapachów powstających w trakcie gotowania. Obecnie urządzenie to stanowi również designerski element dekoracyjny. Szeroki wybór modeli, kształtów oraz materiałów wykończeniowych pozwala na perfekcyjne dopasowanie go do stylu, w którym urządzona jest nasza kuchnia. Pochłaniacze zwykle dostępne są w odcieniu chromowanym oraz czarnym. Te ostatnie dobrze prezentują się w minimalistycznych jasnych wnętrzach, w których stanowią mocny akcent kolorystyczny, podkreślając nowoczesny charakter stylizacji. Z kolei okapy stalowe są bardziej uniwersalne i doskonale odnajdą się w wnętrzach zaaranżowanych praktycznie w każdym stylu. Okapy kuchenne często posiadają oświetlenie, z którego możemy korzystać nie tylko podczas pracy urządzenia. Pozwoli to wykreować nastrojowy, przytulny klimat w pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że aby stylistyka sprzętów AGD w naszej kuchni była spójna, warto wybrać piekarnik oraz inne urządzenia w takim samym kolorze co pochłaniacz. Żeby kuchnia w każdym calu była urządzona praktycznie i estetycznie, należy także starannie dobrać pozostałe elementy wyposażenia, takie jak krzesła, oświetlenie czy blaty. W nowoczesnych wnętrzach często pojawiają się barki lub wyspy kuchenne, warto więc do tego typu aranżacji wybrać okap wyspowy. We wnętrzach urządzonych w modernistycznym stylu często przeważa minimalizm, dlatego zwróćmy uwagę na to, żeby dodatki – na przykład hokery oraz lampy – były dobrane w sposób spójny. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się designerskie stołki wykonane z plastiku oraz metalowa lampa w kolorze chromowanym, która będzie świetnie współgrać z sprzętem AGD o tej samej barwie. Z kolei we wnętrzach klasycznych przeważa drewno, które jest naturalnym i przyjaznym materiałem. Przytulna aranżacja kuchni w stylu prowansalskim lub rustykalnym emanuje niezwykłym ciepłem i wyróżnia się prawdziwym urokiem. W takim wnętrzu świetnie odnajdzie się okap kominowy, którego obudowa również wykonana została z tego surowca. Dzięki temu sprzęt AGD będzie idealnym dopełnieniem stylowej kompozycji pomieszczenia. Do wszystkich aranżacji kuchennych warto dobrać trwały i estetyczny blat, który będzie komponował się z wystrojem, oraz który posłuży nam przez wiele lat. Firma Technistone posiada bogatą ofertę wzorów i kolorów płyt konglomeratowych, z których możemy stworzyć wysokojakościowe blaty. Szeroki asortyment producenta pozwala na perfekcyjne dobranie odpowiednich płyt do stylistyki kuchni. Konglomerat kwarcowy zapewnia trwałość, wodo- i plamoodporność oraz nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Wybór odpowiedniego okapu nie tylko gwarantuje czystość w kuchni, ale także podkreśla charakter tego pomieszczenia, a może nawet stanowić czołowy element dekoracyjny wnętrza!