Pomysł na wykończenie ścian – dekoracje cegłopodobne

Utrzymującym się od dłuższego czasu trendem aranżacyjnym jest stosowanie wykończeń charakterystycznych dla elewacji… wewnątrz pomieszczeń. Wszystko zaczęło się od odkrywania surowej cegły – mieszkańcy kamienic zaczęli usuwać tynk, uzyskując w ten sposób wyjątkowy, autentyczny klimat we wnętrzach. Pozazdrościli im lokatorzy nowego budownictwa, którzy nie mając możliwości wyeksponowania wiekowych ścian, zmuszeni byli stosować substytuty cegieł.

Wybór dekoracji cegło- i kamieniopodobnych

Na rynku dostępne są płytki ceglane, które ułożone na ścianie, dają niemal doskonałe złudzenie odkrytej cegły. Jest to jednak materiał dość ciężki, który może obciążyć ściany nośne i strop pomieszczeń znajdujących się poniżej. Jako alternatywę możemy wybrać cienkie płytki klinkierowe lub gipsowe. Mogą one naśladować klasyczną czerwoną cegłę, a pomalowane na biało, dodać wnętrzu nowoczesnego charakteru. Dokładna imitacja cegły jest dość uniwersalnym rozwiązaniem i będzie pasować do wielu aranżacji. Natomiast wybór kamienia dekoracyjnego warto dokładnie przemyśleć – wachlarz palet kolorystycznych jest tu szerszy, a w przypadku mnogości odcieni – efekt końcowy trudniejszy do przewidzenia.

Style wnętrzarskie z użyciem płytek dekoracyjnych

Zarówno autentyczna cegła, dobrej jakości klinkier jak i kamień sprawdzą się w wielkopowierzchniowych aranżacjach loftowych i industrialnych. W takich wnętrzach motyw cegły lub kamienia może być powtórzony w kilku miejscach – pozwoli to utrzymać spójny, surowy charakter aranżacji. Materiały te świetnie będą się komponować z surowcami imitującymi beton, zastosowanymi także na innych powierzchniach, np. na blatach. Tutaj doskonale sprawdzi się  konglomerat Noble Concrete Grey. Jeśli natomiast posiadamy mieszkanie o niewielkim metrażu, w którym chcemy stworzyć soft loft, jedna dekoracyjna ściana będzie wystarczającą ozdobą. Jako, że cegła lub kamień są elementami dosyć wyrazistymi, reszta aranżacji powinna stanowić dla nich tło. Do klasycznego kamienia będą pasować dodatki przywodzące na myśl styl śródziemnomorski – terakota, ceramiczne mozaiki, drewniane okiennice czy meble o klasycyzujących formach. Elegancji takim wnętrzom nadadzą konglomeraty ze szlachetnej linii Noble, np. powierzchnia Noble Troya o dyskretnym rysunku. Klasyczna cegła natomiast odnajdzie się w aranżacjach rustykalnych, w połączeniu z ciemnym drewnem i szlachetnym Noble Areti Bianco.

Jeśli chodzi o montaż, układanie płytek jest dość czasochłonne, ale technicznie nietrudne do wykonania – dla wielu będzie to proces przyjemniejszy, niż choćby tapetowanie. Nieco bardziej problematyczne może okazać się ich rozbiórka – dlatego warto dobrze przemyśleć dobór naszej dekoracji.