Podświetlane schody – najwyższy stopień komfortu

Współczesne koncepcje architektektoniczne sprzeciwiają się spojrzeniu na architekturę mieszkania wyłącznie przez pryzmat estetyki i wykorzystują pomysły, które sprawiają, że domy są miejscami zarówno pięknymi, jak i bezpiecznymi.

Połączenie wymiaru estetycznego z funkcjami użytkowymi architektury domowej jest nie lada wyzwaniem dla każdego projektanta przestrzeni mieszkalnej. Aspekt ten jest równie istotny dla samych mieszkańców, dbających o komfort i bezpieczeństwo własnej rodziny. Producenci materiałów budowlanych oraz twórcy wyposażenia wnętrz wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom  wymagających klientów, oferując coraz nowocześniejsze produkty pozwalające cieszyć się nie tylko oryginalnym designem, ale także wyjątkową praktycznością.

Jednym z popularniejszych rozwiązań chętnie wykorzystywanym we współczesnych mieszkaniach są podświetlane schody. Decydujący się na tego typu rozwiązanie mają do wyboru szeroką gamę materiałów: mogą wybierać między taśmami ledowymi, diodami, halogenami lub zwykłymi żarówkami. Także forma instalacji oświetlenia pozostawia szerokie pole dla wyobraźni: można zdecydować się na oświetlenie ciągłe bądź też punktowe; umieszczone w ścianie tuż nad schodkiem albo kątowe instalowane w rogu między stopniem a podstopnicą; takie, które montuje się we frezie lub stanowiące oprawę nakładaną na stopień. Także dostępna kolorystyka oświetlenia zachęca do eksperymentów: można wybierać z praktycznie nieograniczonego wachlarza barw, łączyć kolory i bawić się odcieniami w zależności od gustów i upodobań. Rynek wnętrzarski oferuje także funkcjonalne produkty pozwalające na sterowanie siłą lub barwą oświetlenia, a także umożliwiające zapalanie i wyłącznie go z dowolnego miejsca w mieszkaniu.

Oświetlenie schodów, oprócz swoich niezaprzeczalnych walorów estetycznych, spełnia przede wszystkim istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa domowników, zwłaszcza, jeśli  są nimi dzieci lub osoby starsze. Zastosowanie oświetlenia stopni pomaga na komfortowe przemieszczanie się między pomieszczeniami oraz minimalizuje ryzyko upadku.

Warto podkreślić jednak, że komfort użytkowania schodów jedynie w poślednim stopniu zależy od instalacji oświetlenia. Oczywistym jest, że przy stopniach wykonanych ze śliskiego bądź nietrwałego materiału nawet w biały dzień bardzo łatwo o wypadek, dlatego schody powinny być stworzone z materiału trwałego, a także zapewniającego bezpieczeństwo użytkowania. Optymalnym rozwiązaniem dla osób ceniących komfort i trwałość są płyty konglomeratowe Technistone. W zależności od potrzeb, mogą one zostać wykończone za pomocą piaskowania lub obróbki typu slate, która nada im antypoślizgową fakturę. Dla miłośników idealnie gładkich powierzchni Technistone poleca eleganckie, śnieżnobiałe powierzchnie Crystal Absolute White, które zachwycać będą polerowaną taflą, uzupełnioną przy krawędzi stopni antypoślizgowymi przetłoczeniami. Crystal Absolute White dzięki swoim unikalnym właściwościom nie tylko pozostaje   odporna na rozmaite plamy i nieprzyjemne zapachy, ale także cechuje się przyjazną w dotyku powierzchnią, która w odróżnieniu od kamienia czy betonu, nie powoduje odczucia chłodu pod stopami.

Jeśli do powyższych zalet dodamy kompatybilność z każdym rodzajem oświetlenia, zarówno punktowym, jak i taśmowym oraz łatwość montażu, będziemy tylko o krok od stwierdzenia, że wyłącznie z Technistone łatwiej jest tam, gdzie zaczynają się schody.