Piękny i stylowy parapet w każdym domu

Parapety są uważane za mało istotny element wystroju. Zapominamy, że spełniają szereg funkcji np. stanowią barierę dla kurzu, chronią ściany przed zawilgoceniem oraz wpływają na estetykę naszego wnętrza.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze parapetu?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów parapetów wewnętrznych: drewniane, tworzywowe, z marmuru syntetycznego, kamienia naturalnego, granitu, a także konglomeratu. Wybierając parapety musimy jednak zastanowić się, jakie będą pełnić zadania w konkretnych pomieszczeniach. Inne będzie przeznaczenie parapetu w kuchni, a inne w salonie. Warto pamiętać, że poza estetycznym wyglądem, ten element wykończenia wnętrz powinien posiadać odpowiednie parametry techniczne i być zamontowany zgodnie z normami. Należy zwrócić uwagę, aby wykończenia styków parapetu ze ścianami i ramą okienną były szczelne, ponieważ może się tam gromadzić woda. Podokiennik powinien być także łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na zarysowania – przesuwanie doniczek może uszkadzać jego powierzchnię, a kurz, spadające liście roślin doniczkowych czy odrobiny ziemi mogą zostawiać trudne do usunięcia ślady na jego powierzchni. Podokiennik powinien być też odporny na promieniowanie UV, a stała ekspozycja na słońce nie może prowadzić do jego odbarwiania. Jeśli chodzi o wymiary parapetu, zależy to od miejsca jego montażu. Ogólną zasadą  jest, że parapet powinien całkowicie przysłaniać grzejnik, jeśli odległość od niego wynosi więcej niż 10 cm. Pozwoli to kierować ciepłe powietrze do wewnątrz pomieszczenia.

W kuchni możemy zdecydować się na nieco szerszy parapet, na którym będziemy trzymać kwiatki, zioła oraz przybory kuchenne. Trzeba jednak pamiętać, by był on odporny na chemikalia, produkty spożywcze, jak soki czy kawa, wodę oraz wilgoć. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku łazienki – duża wilgotność, a nawet częsty bezpośredni kontakt z wodą nie powinien mieć wpływu na kondycję parapetu, podobnie jak najpopularniejsze środki czyszczące i preparaty do usuwania kamienia. W salonie natomiast parapet pełni głównie funkcję dekoracyjną. Coraz częściej wykorzystywany jest także jako element tworzący wygodny i urokliwy kącik do odpoczynku, często wyłożony kolorowymi poduszkami.

Niezawodnym surowcem, który sprawdzi się jako materiał do stworzenia parapetu w każdym pomieszczeniu domu jest konglomerat kwarcytowy, nazywany także kamieniem udoskonalonym technologicznie. Rysunkiem i wybarwieniem przypomina naturalny kamień, jednak jego właściwości użytkowe są znacznie lepsze.  Produkt jest odporny na ścieranie, posiada podwyższoną odporność na uszkodzenia, a brak mikroporów  sprawia, że mikroorganizmy nie wnikają w jego strukturę, a więc jego powierzchnia pozostaje antybakteryjna. Dodatkowo konglomerat, w przeciwieństwie do kamienia, pozostaje ciepły w dotyku, a także odporny na znaczne obciążenia, dlatego idealnie sprawdzi się w roli szerokiego parapetu, pełniącego także funkcję przyjemnego kącika do siedzenia i odpoczynku.  Wielość kolorów, a także różnorodność rysunków konglomeratu sprawia, że łatwo wkomponuje się w każde wnętrze. Linia Noble 2015, inspirowana marmurami, sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, kolekcja Noble 2016 natomiast, która oddaje rysunek surowego kamienia będzie idealna do aranżacji industrialnych, z kolei gama powierzchni Starlight doda blasku przestrzeniom w stylu glamour. Parapet, niezależnie od funkcji, jaką pełni, a także pomieszczeniu, w jakim się znajduje, powinien być estetyczny oraz wytrzymały. Technistone gwarantuje, że podokiennik z konglomeratu spełni obie te funkcje.