Parapety – cichy zakątek do wypoczynku

Pamiętacie, jak Rachel i Monika z kultowego serialu „Przyjaciele” czy Emily z popularnych „Słodkich kłamstewek”, przesiadywały na swoich siedziskach pod oknem? Któż z nas wtedy nie marzył o takim przytulnym miejscu do wypoczynku w zaciszu własnego domu?

Parapety w domach pełnią szereg funkcji użytkowych, takich jak na przykład odpowiednie rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu oraz ochrona ściany przed zabrudzeniami, ale oprócz tego, dzięki odpowiedniej aranżacji, mogą stać się stylowym zakątkiem do relaksu – miejscem, w którym każdy z przyjemnością będzie oddawać się swoimi ulubionym zajęciom – czytaniu książek, słuchaniu muzyki czy kontemplacji. Jego stworzenie jest łatwym zadaniem, należy jedynie pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Dowiecie się tego z lektury naszego tekstu.

Budowa siedziska krok po kroku

Siedzisko pod oknem powinno być usytuowane nisko oraz być na tyle szerokie, by móc na nim wygodnie się rozsiąść. Szacuje się, że odpowiednia wysokość takiego parapetu wynosi ok. 45 cm. Bardzo ważne jest także, aby był on wytrzymały, dlatego kluczowy okazuje się tutaj wybór materiału, z którego go wykonamy. W tej roli znakomicie sprawdzi się konglomerat kwarcytowy Technistone, który oprócz tego, że jest bardzo odporny na codzienną eksploatację, jest także ciepły w dotyku. Ponadto, jest nienasiąkliwy i odporny na zaplamienia, więc jeśli rozlejemy na niego kawę, herbatę, sok czy wino, nie musimy się obawiać o jego stan. Wystarczy, że przetrzemy go wilgotną szmatką, a po rozlanych napojach nie zostanie żaden ślad. Podczas montażu podokiennika należy również zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Powinna ona odznaczać się trwałością, aby móc utrzymać duży ciężar. Możemy zdecydować się na klasyczną obudowę kaloryfera – należy jednak pamiętać, że źle zabudowany grzejnik nie będzie odpowiednio rozprowadzał ciepła po pomieszczeniu. Jeśli natomiast nie posiadamy kaloryfera pod oknem możemy zagospodarować tę powierzchnię na schowek, w którym np. tak jak Monika z „Przyjaciół”, będziemy chować świąteczne prezenty przed ciekawskimi członkami rodziny. Taka zabudowa może przyjąć formę szafek, skrzyni czy szuflad.

  • Save

Parapet przedłużeniem wnętrza

Podczas wyboru materiału, z którego wykonamy parapet-siedzisko warto kierować się także jego kolorystyką, tak by taki element wystroju harmonizował się z całym wnętrzem. W jasnych pomieszczeniach inspirowanych stylem skandynawskim najpiękniej będą prezentować się parapety utrzymane w bieli – w tym wypadku warto przyjrzeć się linii konglomeratów kwarcytowych – Crystal. Produkty pochodzące z tej kolekcji sprawdzą się również w romantycznych, pastelowych aranżacjach. Znajdziemy wśród nich materiały o jednolitym kolorze np. Crystal Absolute White, a także te z delikatnym, charakterystycznym dla naturalnego kamienia rysunkiem – Crystal Royal i Crystal Quartz White. Zarówne jedne, jak i drugie będą efektowanie komponować się z obiema konwencjami. W mieszkaniach, w których rządzi estetyka klasyczna, rewelacyjnie wyglądać będą parapety wykonane z konglomeratów kwarcytowych utrzymanych w beżowo-brązowej tonacji – Noble Calista i Noble Botticino, zaś we wnętrzach industrialnych przypominający beton – Noble Concrete Grey. W ofercie Technistone znajdziemy także materiały przypominające swoim wyglądem autentyczny marmur – Noble Areti Bianco czy Noble Carrara, które świetnie podkreślą nowoczesny, a zarazem elegancki charakter przestrzeni.

  • Save

Oko na detale

Na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część – dekoracja naszej „podokiennej” strefy relaksu. Możesz, tak jak bohaterki „Przyjaciół” i „Słodkich kłamstewek”, zdecydować się jedynie na kolorowe poduszki albo puścić wodze fantazji i udekorować okno licznymi świeczkami, lampionami, kwiatami czy książkami. Jeżeli zamierzasz na nim przesiadywać godzinami, czytając książki, pamiętaj o tym, by przy siedzisku postawić lampę, która zapewni ci odpowiednie oświetlenie po zmroku.