Okno na świat – ale tylko wtedy, kiedy zechcesz

Wpadające do wnętrza promienie słońca od rana wprawiają w dobry nastrój i dodają energii. Czasem jednak, kiedy ostre światło przeszkadza w pracy lub sprawia, że w pomieszczeniu staje się wyjątkowo parno, tylko marzymy, aby zasłonić czymś okno. W tym celu warto zamontować rolety lub shuterrsy, które doskonale osłonią przed słońcem, uchronią przed gorącem, ale też zapewnią nieco prywatności.

Wśród różnych rodzajów przesłon okiennych wyróżnić można rolety wolnowiszące oraz od niedawna bardzo popularne na rynku wnętrzarskim rolety rzymskie, które podczas zwijania tworzą ozdobne fałdy. Zarówno jedne, jak i drugie podnosi się i opuszcza za pomocą sznureczka bądź łańcuszka. Rolety rzymskie są doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, kiedy ze względu na brak miejsca między oknem a ścianą nie można pozwolić sobie na zawieszenie standardowych zasłon. Przysłony te cechują się uniwersalnością: łączą miękkość i fakturę tkaniny właściwą zasłonkom z nowoczesną formą rolet.

Kuchnia jest miejscem, w którym dużo się dzieje, dlatego warto wybrać do tego pomieszczenia rolety wykonane z tkaniny, którą można prać w pralce, by z łatwością pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz ewentualnych plam. Montaż rolet zajmuje często tylko kilka minut, a w zależności od rodzaju, można je powiesić na karniszu, na szynach aluminiowych lub przymocować do ramy okna, ściany lub sufitu.

Popularnością cieszą się także tzw. shuttersy, czyli wewnętrzne okiennice, które wykonuje się z drewna. Dzięki wielu możliwościom związanym z ułożeniem lamelek oraz  kolorystyką tworzywa, można stworzyć funkcjonalną dekorację. Okiennice takie doskonale sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym lub rustykalnym. Shuttersy świetnie współgrają z klasycznymi meblami wykonanymi z drewna oraz dekoracyjnie postarzanymi elementami wykończenia. Potrafią one również dodać wnętrzu ciepłego, przytulnego charakteru. Aby wyczyścić okiennice wystarczy jedynie przetrzeć lamelki wilgotną szmatką.

Spójna aranżacja zakłada wykorzystanie podobnych materiałów i elementów wykończeniowych we wszystkich sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. Dotyczy to także i rolet. Świetnym rozwiązaniem do kuchni może okazać się kolorystyczne połączenie poszczególnych elementów wyposażenia takich jak np. blat oraz rolety materiałowe. Takie zestawienie pozwoli na ciekawe przełamanie monochromatycznej kuchni, w której brakuje żywszego akcentu. Z kolei w kuchni, w której przeważa motyw drewna warto przełamać kompozycję blatami w jasnym odcieniu beżu np. Crystal Creme Beige czy blatami z serii Noble Collection, które są inspirowane marmurami, a ze względu na swój szlachetny charakter będą idealnie pasować do drewnianych żaluzji. Do rolet rzymskich w jasnych odcieniach pasować będą łagodne, subtelne wybarwienia kolekcji Harmonia, natomiast intensywna kolorystyka niektórych pozycji z linii Starlight lub Essential, np. Starlight Rubby czy Fresh Green, pomoże stworzyć wnętrze energetyczne i pełne animuszu.