Odpowiednia pielęgnacja konglomeratu gwarancją długowiecznego piękna

Blaty konglomeratowe zachwycają mnogością wybarwień, różnorodnością faktur, a także wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Aby jednak zachować ich właściwości na długie lata, należy odpowiednio zatroszczyć się o nie już od pierwszego użycia. Podstawą dbałości o powierzchnie z konglomeratów kwarcowych jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Powierzchnie konglomeratowe dzięki niskiej porowatości i znikomej nasiąkliwości są wyjątkowo odporne na ingerencję substancji zewnętrznych. Niekiedy jednak zanieczyszczenia przez długi czas zalegające na ich powierzchni mogą powodować wytworzenie się niebezpiecznej patyny. Z czasem może ona osłabić strukturę konglomeratu, a także pozbawić go blasku. Dlatego też  fundamentem pielęgnacji powierzchni konglomeratowych jest po prostu utrzymywanie ich w czystości. Wszelkie zabrudzenia najlepiej niezwłocznie usuwać za pomocą bawełnianej szmatki nasączonej  roztworem delikatnego płynu do naczyń o neutralnym pH lub po prostu przy użyciu ciepłej wody z mydłem. Do bieżącej pielęgnacji szczególnie zaleca się profesjonalne środki dedykowane powierzchniom wykonanym z konglomeratów kwarcowych, jak np. TS Orange Cleaner, posiadający w składzie ekstrakt z pomarańczy, który aktywnie pomaga w usuwaniu wszelkich zabrudzeń. Nie rekomenduje się natomiast stosowania agresywnych środków czyszczących, zawierających substancje żrące, silne alkale, pochodne flouorowodorów lub mikrogranulki, które mogą nieodwracalnie uszkodzić taflę. Warto także pamiętać, aby co 3-5 lat dokładnie zaimpregnować powierzchnię blatu. Proces ten dokładnie zamknie mikropory, zapobiegnie wnikaniu wody oraz tworzeniu się plam. Pamiętać jednak należy, że przed przystąpieniem do niego trzeba dokładnie oczyścić, odtłuścić i wysuszyć konserwowaną powierzchnię. Środkiem polecanym do impregnacji wszelkich powierzchni z konglomeratu kwarcowego jest TS Protection – profesjonalny preparat wykonany na bazie receptury Technistone, zapobiegający wnikaniu w strukturę materiału niepożądanych substancji.

Pielęgnacja powierzchni konglomeratowych w obiektach użyteczności publicznej powinna odbywać się przy udziale wykwalifikowanych specjalistów, mających doświadczenie w konserwacji tego typu materiałów. Ilość obrotów w urządzeniach przeznaczonych do czyszczenia posadzek nie powinna przekraczać 200-300 obrotów na minutę. Dodatkowo sprzęty takie powinny posiadać możliwość podawania płynnych środków do czyszczenia i konserwacji, które będą automatycznie odsysane i zbierane z pielęgnowanej powierzchni.