Niezła wynajęta przystań lub w jaki sposób udoskonalić wynajęte mieszkanie

Niewiele osób chce dziś inwestować w mieszkania, które do nich nie należą. To zrozumiałe, luksusowa wbudowana szafa na miarę, podłoga parkietowa z bielonego dębu lub włoskie płytki z marmuru w łazience z trudem dadzą się przenieść w nowe miejsce. Ale mimo to da się wynajęte lokum dopasować do własnych upodobań bez konieczności inwestowania znacznej kwoty. Ponadto, wynajem niesie ze sobą wiele korzyści. Na przykład w sytuacji, kiedy nie możesz sobie pozwolić na inwestycję we własną nieruchomość, cenisz sobie elastyczność, masz w żyłach króliczą krew i chcesz doświadczyć przygód za granicą lub też uniknąć kłopotów z regularnym utrzymaniem swojego mieszkania. Albo też kiedy boisz się wieloletnich zobowiązań finansowych. W razie niespodziewanych sytuacji życiowych zawsze dużo łatwiej jest wypowiedzieć umowę najmu i na jakiś czas przeprowadzić się do tańszego lokum lub przespać się na kanapie u przyjaciół.

 

Světle šedá kuchyně se sporákem, barovými stoličkami
 • Save

Źródło: www.technistone.cz

 

Zmiana rozplanowania, wymiana podłogi, okien lub drzwi Cię raczej przerośnie, ale typowe niedogodności, takie jak źle dostosowana kuchnia, przestarzała instalacja sanitarna czy mrok czyhający z każdego zakamarka to problemy, na które można znaleźć rozwiązanie. Nawet wynajęte mieszkanie również da się dostosować, a w przypadku bardziej kosztownych interwencji można umówić się z wynajmującym na niższy czynsz lub wyrównanie.

„Przed kilkoma laty przeżyliśmy to na własnej skórze, kiedy naszą kuchnię zdobiły ponad trzydziestoletnie szafki w stanie pozostawiającym wiele do życzenia. Zaproponowaliśmy ówczesnemu właścicielowi, że kupimy nowe, w zamian za co on nam na jakiś czas obniżył najem. Wszystko zależy od człowieka. Właściciel był bowiem świadomy tego, że dzięki nam ma o jeden kłopot mniej, a od następnego lokatora może żądać trochę większego najmu” – opisuje swoje doświadczenie z wynajmem Bára.

Jeżeli dla Ciebie wynajem również stanowi wygodniejsze rozwiązanie, a zamierzasz w tym samym miejscu zostać trochę dłużej, oto 5 propozycji, jak z przeciętnego i pozbawionego charakteru mieszkania wyczarować oryginalny pałac, doskonale pasujący do Twoich upodobań, do którego będziesz chętnie wracać.

 

 1. Kiedy podłoga jest nie pierwszej młodości

Drewniane parkiety w starszych budynkach mają tę wygodę, że można je wycyklinować i polakierować. Koszty takich robót możesz pokryć na spółkę ze swoim wynajmującym, ceny wahają się na poziomie 250–400 CZK za m2. Jeżeli nie jesteście w stanie się dogadać lub podłoga jest w jeszcze gorszym stanie, a do tego „zwieńczona” jest linoleum lub panelami, sytuację mogą uratować duże dywany. Wybierz jeden z odcieni ziemi, które łatwo ze wszystkim połączyć. Dodadzą wnętrzu bardziej naturalnego wyglądu.

 

 1. Wytworny wygląd ścian

Wyburzenie większych drzwi lub zamurowanie niechcianego przejścia do drugiego pokoju to znaczna inwestycja, na którą swojego wynajmującego raczej nie namówisz. Do zakrycia nieużywanych drzwi dobrze przydałoby się duże lustro, obraz lub kilim. Można je też powiesić jeden na drugim, w taki sposób, aby się częściowo pokrywały, a z przodu postawić wysoką roślinę pokojową w koszu, tworząc w ten sposób momentalnie „szykowny” kącik artystyczny. Ścianom nowe życie podaruje kolorowa farba. Modne odcienie i wiele inspiracji do pracy z kolorem znajdziesz na przykład na Farrow & Ball.

 

Inspiracja do cieni Farrow & Ball
 • Save

Źródło: https://www.housebeautiful.com/uk/

 

Mężczyzna trzyma w ręku szpatułkę z zegarkiem na rękach
 • Save

Źródło: www.tamarki.cz

DIY lub „zrób to sam” to hasło autorki bloga o wystroju wnętrz, Markéty Filgasovej. Jest to tańsze rozwiązanie, dające więcej satysfakcji. Mimo że nie jest idealne, chodzi o Twoje własne dzieło.

 

 

 1. Nie żałuj środków na ognisko domowe

Nawet jeżeli nie możesz kupić nowych, ze starymi szafkami kuchennymi też możesz poczynić cuda. Drzwiczki da się pokryć, pomalować lub zamówić nowe ze sklejki bukowej i nadać im skandynawskiego stylu. Tak jak to ostatnio zrobiła Markéta Filgasová, którą znamy dzięki blogowi tamarki.cz.

 

Mała dziewczynka trzyma akumulatorową wiertarkę i naprawia drewniane deski z kuchennej płyty
 • Save

Źródło: www.tamarki.cz

Malowanie drzwiczek może być dobrą zabawą dla całej rodziny.

 

Wybieranie szczegółów do przerobienia drzwiczek to okazja do zabawy. Dostępne są na przykład oryginalne uchwyty, farba tablicowa lub też folia magnetyczna do pisania wiadomości i listy zakupów.

Blat roboczy z kamienia to niezwykle wdzięczny element, który każdą kuchnię jest w stanie wznieść na wyższy poziom. W jego wymianę warto zainwestować na przykład wtedy, gdy nie da się zmienić rozplanowania kuchni, czyli że zlew nigdy nie będzie w innym miejscu. Można z niego skorzystać bez względu na zestaw kuchenny. Utwardzany kamień do wystroju wnętrz jest do takich udoskonaleń idealnym materiałem, praktycznym pod każdym względem. Wytrzymały, ponadczasowo piękny, luksusowy, a jednocześnie cenowo dużo bardziej dostępny niż by się mogło początkowo wydawać.

 

 1. Twoje lokum to Twoja wizytówka

Ubierz okna w twarzowe zasłony, ciemne zakamarki rozświetl lampami. Rośliny pokojowe ożywią smutne półki i zakurzone parapety. Wielkoformatowe zdjęcia i obrazy przeniosą mieszkanie w inny wymiar. Pokaż gościom swój wewnętrzny świat za pomocą małych dodatków i opowiedz ich historię. Drobne szczegóły, dekoracja lub pamiątkowe zdjęcia rodziny i przyjaciół po prostu dodają mieszkaniu charakteru. Stwórz dzięki nim swoje miejsce na całej powierzchni, otocz się pięknymi przedmiotami, które lubisz i do których często wracasz. To właśnie one będą Ci towarzyszyć w dowolnym miejscu na świecie i możesz je łatwo przenieść lub dać przyjaciołom w prezencie.

 

Dekoracja muszli, koralików na hartowanym kamieniu TechniStone®
 • Save

Źródło: www.technistone.cz

 

 1. Sięgaj po to, co najlepsze

Wybierz do swojego gniazdka tylko takie rzeczy, które są tego naprawdę warte. Nadal istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz się przeprowadzać i nie ma nic gorszego niż kupić meble z sieciówki w dobrej cenie, które co prawda złożysz samodzielnie, ale tylko raz. Kolejnego składania lub rozkładania taka bryła może nie znieść i dłużej w całości nie wytrzymać nawet z kilkoma dodatkowymi gwoździami. Może się też zdarzyć, że któraś z półek się zawali, powierzchnia się pomarszczy lub złamie się kawałek, którego naprawić już się nie da. W przedmioty wysokiej jakości warto na stałe inwestować bardziej niż w meble, które są w danym momencie trendy. Nie odkładaj decyzji o kupnie porządnie wyprodukowanego mebla „na później” i zastanów się nad tym już od początku przy wyborze wyposażenia swojej wynajętej „przystani”. Wyroby wysokiej jakości zachowują swoją wartość. Nawet gdyby jednak naszła Cię ochota, żeby żyć gdzieś dalej niż w miejscu dostępnym dla firmy przeprowadzkowej, takie meble sprzedasz w mgnieniu oka i łatwiej niż to, co w różnych wersjach kolorystycznych sprzedaje 150 innych osób.

Innymi słowy wynajmowane mieszkanie stanowi cudowną okazję, a nie przeszkodę, aby spełnić swoje marzenia o naprawdę miłym wnętrzu. Wystarczy tylko kilka prostych trików, dobre stosunki z wynajmującym i starannie dobrane rozwiązania. Wszędzie da się wyczarować miejsce, w którym można żyć dobrze i na poziomie.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Bárą Perglovą

Bára Perglová
 • Save