Gdzie najlepiej ulokować zlew?

Zlewozmywak to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni – nie możemy się bez niego obejść nawet, jeśli do zmywania naczyń używamy zmywarki. To także sprzęt, który ostatnio przechodzi wizualną rewolucję i oprócz funkcji praktycznej coraz częściej stanowi dekorację kuchennego wnętrza. Gdzie go zatem umiejscowić?

Zlew na uboczu
…Czyli wpuszczony w blat roboczy umieszczony pod ścianą. Takie ulokowanie zlewu jest szczególnie korzystne w małych kuchniach oraz w przypadku tradycyjnych zlewozmywaków ze stali nierdzewnej, które niestety nie stanowią kuchennej dekoracji. Pamiętajmy, żeby zlew był łatwo dostępny, a korzystanie z niego nie utrudniało dojścia do innych sprzętów – zmywarki, lodówki czy piekarnika. Zlew powinien być oddzielony od innych kluczowych elementów wyposażenia przynajmniej niewielkim odcinkiem blatu roboczego; warto też zadbać o odpowiednią odległość zlewu od ściany, co pomoże uchronić ją przed zabrudzeniem lub nadmiernym ochlapaniem. Dobrze, aby ściana nad zlewem wykonana była z materiału odpornego na wodę i plamy, np. z konglomeratu kwarcytowego – wtedy nawet w przypadku zabrudzeń, będzie można usunąć je jedynie za pomocą zwilżonej ściereczki.

Zlew w centrum
Jeśli mamy wyspę kuchenną, możemy na niej umieścić zlew – to w ostatnim czasie bardzo modne rozwiązanie, szczególnie, jeśli wyspa jest duża i pomieści zarówno nieckę, jak i powierzchnię roboczą. Tak wyeksponowany zlew powinien prezentować się niebanalnie – możemy zdecydować się na jego ciekawy kształt albo wyłożyć nieckę tym samym materiałem, z jakiego wykonany jest sam blat. Takie rozwiązanie umożliwiają konglomeraty kwarcytowe Technistone, których elegancję dodatkowo podkreślić można za pomocą pięknej, ozdobnej armatury.

Zlew pod oknem
Dla wielu to najlepsze rozwiązanie, pozwalające urozmaicić kuchenny obowiązek obserwowaniem przydomowego widoku. Musimy jednak uważać, żeby armatura nie przeszkadzała w otwarciu okna – najlepiej, aby zlew był oddalony odrobinę bardziej, niż wynosi długość skrzydła. Tę przestrzeń między oknem a zlewem możemy wykorzystać na szeroki, konglomeratowy parapet, gdzie postawimy dekoracje, potrzebne sprzęty lub doniczki z przyprawami.