Mozaika – wciąż modna dekoracja

Stworzenie łazienki, która przez wiele lat będzie modna nie jest łatwym zadaniem. Trendy szybko przemijają, dlatego dobrym pomysłem na jej uatrakcyjnienie jest stworzenie nieszablonowego wzoru z mozaiki – ponadczasowego dekoru, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Mozaika to dekoracja występująca w postaci ornamentu lub obrazu. Stworzona może być między innymi z małych kamyczków, fragmentów szkła lub ceramiki, które różnią się między sobą kolorem, fakturą oraz kształtem. Położenie mozaiki w łazience to doskonały sposób na jej przyozdobienie lub wyróżnienie konkretnych stref: kąpielowej bądź sanitarnej. Możliwości związanych z tworzeniem mozaikowych kompozycji jest wiele. Wykończenie tego typu najczęściej stanowi dekorację łazienki, jednak z powodzeniem może też być głównym elementem zdobniczym salonu lub kuchni.

Mozaiki można układać nie tylko na ścianach, ale również na blatach łazienkowych, systemach podtynkowych lub też wkomponowywać je w ramy luster. Niezależnie od miejsca, w którym znajdą się małe elementy, mozaiki mogą pełnić funkcję ciekawej dekoracji. Dobrym pomysłem jest pokrycie dekorem całej ściany lub tylko jej fragmentu. Położenie mozaiki na wybranej części ściany pozwoli ją wyeksponować i odróżnić od reszty przestrzeni. Warto pamiętać, że duże wzory w ciemnych kolorach optycznie zmniejszają pomieszczenie oraz dodają mu ciężkości, dlatego na małym metrażu lepiej wykorzystać elementy zdobnicze w jasnych barwach. Poprzez zastosowanie pionowego motywu można podwyższyć sufit, natomiast wykorzystanie poziomego wzoru może go obniżyć.

Kompozycja mozaikowa stanowi ciekawą dekorację jako kontrast dla płytek łazienkowych lub jako ich uzupełnienie. Zastosowanie motywu zdobniczego w odcieniu innym niż pozostałe ściany może ożywić wnętrze. Wykonanie mozaiki w odcieniach łazienki stanowi z kolei subtelne dopełnienie stylizacji. Ciekawą propozycją jest dobór dodatków takich jak na przykład dozowniki do mydła, pojemniki na szczoteczki czy dywaniki łazienkowe w kolorze mozaikowego dekoru.

Mozaika jako element dekoracyjny, ale i użytkowy łazienki, powinna mieć dobre parametry techniczne. Płytki powinny być wodoodporne, niepodatne na wilgoć i zaplamienie. Ważne, aby nawet po wielu latach zachowały pierwotny kolor i aby ich powierzchnia była antybakteryjna. Wszystkie te zalety posiadają płytki z konglomeratu kwarcowego, które idealnie nadają się do wykonania wzorów mozaikowych. Można przycinać je do dowolnych rozmiarów, a łatwość obróbki oraz niska waga konglomeratu pozwala na stworzenie wymarzonego wzoru. Dodatkowo szeroki wybór kolorystyczny gwarantuje, że nawet najbardziej wymagający użytkownicy będą mogli wykończyć łazienkę i kuchnię w sposób, o jakim zawsze marzyli.

Możliwości związanych ze stworzeniem mozaiki jest naprawdę wiele, warto więc skorzystać z bogatej oferty rynku oraz zaaranżować własny niepowtarzalny motyw zdobniczy, czyniąc  wnętrze wyjątkowym i zawsze na czasie.