Modnie i wygodnie!

W nowoczesnych aranżacjach kuchennych często zamiast stołu pojawia się wyspa lub półwysep. W przypadku tego typu rozwiązań jako siedziska bardzo dobrze sprawdzają się hokery, czyli wysokie krzesła. Obecnie szeroki wybór modeli oraz bogata oferta kolorystyczna pozwala każdemu na dokładne dopasowanie ich do całości stylizacji.

Tendencje zmierzające do łączenia salonu z aneksem kuchennym miały znaczący wpływ na pojawienie się barków i wysp kuchennych, a co za tym idzie, również hokerów. Stołki tego typu najczęściej występują jako podwyższane krzesła z niskim oparciem, ale istnieją też modele bez oparć lub z podłokietnikami. Wybierać można spośród wielu modeli hokerów dostępnych na rynku oraz dobierać ich wysokość do własnych potrzeb. Podwyższane taborety zwykle posiadają cztery nogi albo jedną, która przeważnie umożliwia okręcanie się. Hokery mogą być wykonane z różnych materiałów – od miękkich tapicerowanych obić pokrytych skórą lub tworzywami skóropodobnymi, przez metalowe lub drewniane siedziska, aż po konstrukcje wykonane z kolorowego lub przezroczystego tworzywa sztucznego. Wysokie taborety szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, jednak ciekawy efekt osiągnąć można także poprzez łączenie hokerów stylizowanych na lata 70. z resztą wystroju nawiązującą do trendów retro. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią, warto zadbać o to, aby obicie hokerów było wykonane z takiego samego materiału oraz w tym samym kolorze co krzesła lub kanapa. Pozwoli to osiągnąć spójność stylistyczną we wnętrzu. Oczywiście w awangardowych stylizacjach można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zdecydować się na krzesełka w odcieniu kontrastowym do pozostałych elementów wyposażenia.

Ogromny wybór hokerów pozwala na zaaranżowanie przestrzeni kuchennej w wymarzonym stylu. Wbrew pozorom odpowiednio dobrane siedziska potrafią w znaczący sposób wpłynąć na wygląd pomieszczenia i nadać mu określony charakter. Przezroczyste hokery doskonale sprawdzą się na niedużej przestrzeni, ponieważ ich lekki wygląd nie przytłacza aranżacji. Do wnętrz wykończonych w stylu industrialnym świetnie pasują siedziska plastikowe w białym kolorze. Szarość betonu, która przeważa w tego typu aranżacjach zostaje delikatnie przełamana, a nowoczesny w odbiorze plastik idealnie wpasuje się w styl pomieszczenia. Do wnętrz tradycyjnych poleca się hokery wykonane z drewna, które ze względu na swój naturalny i ponadczasowy charakter idealnie dopełni wnętrze w klasycznym wystroju.

Obecność hokerów we wnętrzu nieodłącznie wiąże się z posiadaniem przez domowników wyspy lub podwyższanej płaszczyzny spełniającej rolę barku. Jako, że owe elementy aranżacji są ze sobą nierozdzielnie powiązane, warto, aby także pod względem aranżacyjnym miały pewne cechy wspólne i aby razem harmonijnie dopełniały aranżacji. Powierzchnia wyspy lub barku poza walorami estetycznymi powinna mieć także wysokie parametry techniczne. Przygotowywanie posiłków, spotkania z przyjaciółmi, wielokrotne czyszczenie może osłabić powierzchnię blatu. Dlatego często polecanym przez architektów materiałem do stworzenia powierzchni roboczych są konglomeraty kwarcowe. Wodoodporne, niepodatne na plamy i zarysowania, a w dodatku antybakteryjne doskonale sprawdzają się jako barki czy powierzchnie wysp kuchennych. Płyty dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych oraz szerokiej gamie wykończeń powierzchni, dlatego idealnie skomponują się z przestrzenią urządzoną w stylu klasycznym, jak i nowoczesnymi wnętrzami z przewagą takich materiałów jak plastik, beton czy cegła. Dzięki atrakcyjnym wybarwieniom blaty można łatwo wkomponować nawet w najśmielsze rozwiązania aranżacyjne i harmonijnie połączyć z pozostałymi elementami wystroju.