Minimalizm w czystej postaci

Prostota, perfekcja, wyciszenie – tymi słowami można opisać styl minimalistyczny, który na dobre zagościł w naszych domach, pełniąc rolę wiodącego trendu wnętrzarskiego.

Źródeł minimalizmu należy szukać w Japonii, gdzie sentencja „mniej znaczy więcej” posiada prawdziwe odzwierciedlenie. Wnętrza utrzymane w duchu minimalistycznym są proste, wręcz ascetyczne, a wybór oszczędnych dekoracji nie jest przypadkowy. Wszystko po to, aby stworzyć aranżację pełną harmonii i porządku.

W pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu minimalistycznym pojawiają się jedynie najbardziej niezbędne elementy wyposażenia. W przypadku kuchni jest to przede wszystkim zabudowa, zwykle posiadająca gładkie fronty. Często pozbawiona jest ona też uchwytów, które można zastąpić systemem cichego domykania. Meble, jak i tło pomieszczenia, mogą przybierać różne kolory, jednak najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie stonowanych i czystych barw – głównie bieli. Dzięki takiemu doborowi kolorystycznemu, wnętrze nabiera lekkości i przede wszystkim sprawia wrażenie bardzo czystego i uporządkowanego. Monochromatyczne przestrzenie kuchenne można jednak nieco urozmaicić, np. dopełniając zabudowę kuchenną blatami wykonanymi w bardzo jasnym odcieniu, jednak o delikatnym wzorze. W tej roli idealnie sprawdzi się powierzchnia Noble Carrara, inspirowana pięknem marmuru. Całość nie tylko będzie pięknie się prezentować, ale będzie również bardzo funkcjonalna, ponieważ konglomeraty kwarcytowe Technistone wyróżniają się doskonałymi właściwościami: posiadają podwyższoną odporność na zarysowania i uszkodzenia, nie wchłaniają wilgoci, a także cechują się wysokim stopniem higieniczności.

Minimalistyczne aranżacje pozbawione są nadmiaru dekoracji. Stylowe hokery na metalowym stelażu, sprzęt AGD w chromowanym wykończeniu czy zlew wmontowany w blat roboczy idealnie oddają koncepcję minimalizmu, a przy tym stanowią swoistą dyskretną, ale i elegancką dekorację wnętrza. Nie oznacza to jednak, że w kuchni utrzymanej w takowej stylistyce nie można pozwolić sobie na odrobinę koloru:  rośliny doniczkowe czy np. misa z owocami sprawdzi się w roli naturalnej ozdoby idealnie. Ważne jest jednak, aby kierować się zasadą, że istotna jest nie ilość, lecz jakość.