Minimalizm rodem z mroźnej Finlandii

Od kilku lat trwa fascynacja Skandynawią, a przede wszystkim stylem życia i sposobem urządzania wnętrz jej mieszkańców. Jeszcze do niedawna wszyscy mówili o stylu szwedzkim i duńskim, dziś świat oszalał na punkcie estetyki wprost z mroźnej Finlandii. 

Otoczenie i pogoda to czynniki, które w ogromnym stopniu determinują styl życia. Fińskie warunki klimatyczne można opisać jako surowe i takie też są wnętrza mieszkańców tego kraju. Wyróżniają się one prostotą i funkcjonalnością, a z drugiej strony zachwycają swoim unikalnym designem. Finowie umiłowali sobie przyrodę, a w szczególności lasy. To zauroczenie objawia się w ich domach i mieszkaniach poprzez wykorzystywanie ornamentyki zwierzęcej i roślinnej oraz stosowanie naturalnych materiałów – drewna, kamienia czy bawełny. Tak więc, tworząc wnętrza w estetyce fińskiej, powinniśmy sięgnąć po tego typu elementy.

Tym co odróżnia estetykę fińską od pozostałych stylów skandynawskich są kontrastujące kolory – we wnętrzach zwykle biel połączona jest z czernią, grafitem albo ciemnym brązem. Poza tym w fińskich wnętrzach nie brakuje kanciastych, geometrycznych mebli, nadających stylizacjom indywidualnego charakteru. Zwieńczeniem aranżacji rodem z mroźnej Finlandii są drewniane dekoracje, puszyste dywaniki, wzorzyste poduszki, stylowe lampiony i świeczniki – czyli wszystko to, co wprowadza do wnętrza klimatyczne ciepło.

Styl fiński świetnie sprawdza się podczas aranżacji każdego pomieszczenia: kuchni, łazienki, salonu, jadalni czy sypialni. Na skandynawskiej koncepcji możemy oprzeć wystrój całego wnętrza lub postawić jedynie na jego akcenty. Doskonałego charakteru do tego typu przestrzeni wniosą elementy wykonane z konglomeratu kwarcytowego Technistone, czyli kamienia udoskonalonego technologicznie. W fińskich stylizacjach szczególnie dobrze zaprezentują się produkty linii Noble, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają naturalne kamienie wydobywane na całym świecie. Z materiału Technistone można stworzyć blaty, fartuchy kuchenne, okładziny ścienne, podłogowe, schodowe i kominkowe oraz wiele więcej.