Mieszkanie niczym z nowojorskiej dzielnicy SoHo

„Zagraj to jeszcze raz”, „Praktykant”, „Plotkara”, „Niania w Nowym Jorku” czy „Annie Hall” to tylko kilka ze znanych produkcji, które rozgrywają się w Nowym Jorku. Oglądając je możemy podziwiać nie tylko piękne widoki tej metropolii, ale również wyjątkowe wnętrza utrzymane w stylu loftowym.

Styl loftowy zawdzięczamy nowojorskim artystom, którzy w połowie ubiegłego wieku odkryli opuszczone hale produkcyjne i stworzyli w nich pracownie, domy i galerie sztuki w jednym. Konwencja ta szybko została zaadoptowana przez Europejczyków. Wówczas lofty przestały być utożsamiane jedynie z artystami, a pokochali je również wielbiciele designu, biznesmeni oraz osoby szukające ciekawych i odważnych rozwiązań projektowych.

ABC stylu loftowego

Najlepiej w tej stylistyce prezentują się wielkie, otwarte przestrzenie z wysokimi sufitami oraz dużymi oknami, przez które do wnętrza wpada wiele światła. Jednakże, jeżeli nasze mieszkanie nie wygląda, jak klasyczny loft, możemy wprowadzić do niego pojedyncze elementy, które stworzą niepowtarzalny, industrialny klimat. Podstawowymi surowcami, z którymi kojarzą się lofty są cegła na ścianie oraz beton. Jeśli jednak wolicie wnętrza soft loftowe, postawcie na materiały, które doskonale je imitują – zamiast cegły tapetę przypominającą ją wzorem, a zamiast betonu konglomerat kwarcytowy Noble Concrete Grey od Technistone.  Materiał ten w odróżnieniu od tradycyjnego betonu nie jest porowaty, a wręcz przeciwnie – posiada gładką powierzchnię, dzięki czemu znacznie łatwiej jest go utrzymać w czystości. Ponadto, posiada on znacznie szersze zastosowanie – można nim zarówno obłożyć ścianę, jak i podłogę, a także wykonać z niego blaty, fartuchy kuchenne i parapety. Jeśli nie jesteście zwolennikami wyglądu betonu, możecie pomyśleć o zwieńczeniu loftowej stylizacji elementami z konglomeratu kwarcytowego Noble Pro Storm, który również utrzymany jest w szarości, jednak posiada rysunek przywodzący na myśl wygląd naturalnego kamienia.

Dodatki, które odmienią  wnętrze

Kolejnym krokiem jest wybór mebli i dekoracji. Konwencja loftowa wykazuje cechy eklektyzmu, dlatego we wnętrzach tego typu można łączyć elementy typowe dla różnych konwencji stylistycznych. Drewniane elementy, witryny o stalowych konstrukcjach, długie wiszące lampy i ciekawe grafiki z pewnością dopełnią wizerunku aranżacji rodem z nowojorskiego SoHo.