Jakie materiały były modne na przestrzeni ostatnich dekad, a co króluje teraz?

Na przestrzeni ostatnich dekad można było zaobserwować liczne zmiany w trendach w zakresie wyboru materiałów wykorzystywanych do wykańczania wnętrz. Sprawdźcie co było modne kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu, a co króluje teraz!

Trendy się zmieniają…
Królową wnętrz w PRL’u była boazeria, którą pokrywano ściany i sufity niemalże we wszystkich pomieszczeniach. Następnie wielkim hitem okrzyknięto płyty gipsowo-kartonowe, które stworzyły możliwość wykonywania podwieszanych sufitów i wnęk w ścianach. Kolejnym wielkim trendem aranżacyjnym minionych lat była imitacja kamienia jako dekoracji ściennej o nieregularnych kształtach oraz płytki ścienne i podłogowe mające odzwierciedlać rysunek marmuru. Wzór, który na nich się pojawiał był jednak tak bardzo powtarzalny, że w ogóle nie przywodził na myśl czegoś co miało wnosić do wnętrza naturalny charakter. Po wszelkich próbach naśladownictwa surowców organicznego pochodzenia do naszych domów i mieszkań wkroczyły fototapety przedstawiające krajobrazy. I o ile same widoki na nich zapierały dech w piersiach, o tyle sam pomysł na taką dekorację ścienną zdecydowanie nie przeszedłby w dzisiejszych czasach.

  • Save

Co króluje teraz?
Jak się okazuje, moda w zakresie urządzania wnętrz zatacza koło, ponieważ materiały, które były modne kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu znów dają o sobie znać we współczesnych projektach, jednak w udoskonalonym wydaniu. Na przykład w aranżacjach zwolenników skandynawskich klimatów można zauważyć boazerię – głównie bieloną, która wbrew pozorom nadaje stylizacji lekkości i świeżości. Osoby, które lubią naturę oraz kolorystykę i rysunek kamieni też bardzo często skłaniają się ku wyborze płytek imitujących ich wygląd. Zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych o sztucznym wzorze, stawiają jednak na elementy z konglomeratu kwarcytowego Technistone, które doskonale odzwierciedlają wygląd autentycznych surowców, a przy tym zachwycają swoim bardzo naturalnym wzorem uzyskanym dzięki innowacyjnej włoskiej technologii produkcyjnej firmy Breton. Materiał ten ma wszechstronne zastosowanie, dlatego świetnie sprawdzi się w kuchniach i łazienkach w formie okładziny ściennej i podłogowej oraz blatów, ale także w salonach, jadalniach czy sypialniach jako modny element wystroju w postaci obudowy kominka, dekoracji ściennej, blatu stolika czy parapetów.

  • Save

Przyglądając się bliżej walorom wizualnym oraz użytkowym konglomeratów kwarcytowych Technistone, obejmujących nienasiąkliwość, wysoką odporność na zaplamienia, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, niepodatność na działanie wysokich temperatur i kontakt z kawasami, a także antystatyczność, śmiało można stwierdzić, że to materiał naszych czasów, który z powodzeniem znajdzie zastosowanie w każdym pięknym wnętrzu.