Kuchnia z barkiem, czyli jak gotować i jednocześnie spędzać czas z rodziną lub przyjaciółmi

Kuchnia przez lata ewoluowała. Teraz jest sercem domu, ale nie zawsze tak było. Wszystko zmieniło się wtedy, gdy zniknęła bariera między kuchnią a salonem. Zobaczcie piękne i funkcjonalne realizacje kuchni z barkami od TechniStone®!

  • Save

Fot. TechniStone® – Noble Areti Bianco

Przed laty kuchnia służyła tylko i wyłącznie do gotowania, gości przyjmowano w oddzielnym salonie. Pokój był częścią reprezentacyjną domu, kuchnia do niej nie należała. Była królestwem gospodyń domowych, a nie miejscem dla całych rodzin, o gościach nawet nie wspominając.

W USA kuchnie otwarte na salon zaczęły powstawać już w latach 50. Gdy Amerykanki planowały zakupy do nowoczesnych salonów z aneksami, Polki borykały się z powojenną, komunistyczną rzeczywistością. Nic dziwnego, że do nas moda zza oceanu przyszła mocno spóźniona.

Od nieco ponad dekady podobny podział pomieszczeń – kuchnia i salon w jednym miejscu – jest coraz popularniejszy i w Polsce. Obecnie większość mieszkań znajdujących się w ofertach deweloperów ma kuchnię połączoną z największym pokojem, gdzie domownicy wspólnie się relaksują i spędzają razem czas, również gotując.

 

  • Save

Fot. TechniStone® – Noble Olympos Mist

Nikt już nie odrywa domowego kucharza od reszty rodziny, a podczas przygotowywania posiłków można rozmawiać, śmiać się i nie tracić absolutnie nic z ze wspólnych chwil. Połączenie kuchni i salonu to pierwszy krok do zacieśniania więzi podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Kolejnym jest połączenie stołu z blatem do pracy w kuchni, czyli stworzenie barku. Po stronie kuchni jest miejsce dla osoby, która pichci, po stronie salonu – siedzenia dla domowników, sąsiadów, przyjaciół. Jednym słowem dla każdego, kto ma chęć zjeść coś smacznego, a przy okazji porozmawiać z „szefem kuchni”.

Barek ma wiele funkcji – jest ozdobą, łącznikiem między kuchnią a salonem, miejscem, gdzie się wspólnie z bliskimi relaksujemy podczas przygotowywania posiłków. Barek może mieć postać wyspy kuchennej, która stoi samodzielnie w centralnej części pomieszczenia, a z obu jej stron da się swobodnie przejść. Może także być półwyspem – gdy ciąg szafek, z blatem szerszym z jednej strony i funkcjonującym jako stół, krótszą stroną łączy się ze ścianą. Oba rozwiązania są bardzo funkcjonalne. Po które sięgniemy? Wszystko zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia oraz naszego gustu.

  • Save

Fot. TechniStone® – Noble Lusso Champagne

Planując stworzenie barku, warto pamiętać o wybraniu blatu, który sprawdzi się i jako miejsce robocze, i jako stół. Taki blat musi być wytrzymały, odporny na zarysowania lub inne uszkodzenia mechaniczne, ale i chemiczne – będziemy na nim kroić, mieszać, wyciskać. Inne ważne właściwości to łatwa pielęgnacja i higieniczność oraz antybakteryjność. Blat nie może się odbarwiać, za to powinien umożliwiać szybkie sprzątnięcie po gotowaniu – by móc w tym samym miejscu prędko zasiąść do posiłku.

Wszystkie wymienione zalety posiada konglomerat kamienny od TechniStone®, marki oferującej aż 10 lat gwarancji na swój produkt. A to przecież nie wszystko.

Konglomerat to także całe mnóstwo stylowych barw i wzorów. Materiał, szczególnie fakturą nawiązujący do marmuru, dodaje wnętrzu szlachetności i, co ciekawe, pasuje zarówno do nowoczesnych kuchni w stylu loftowym, jak i pomieszczeń klasycznych. W kuchniach minimalistycznych będzie główną ozdobą, w bogato zdobionych – doskonałym tłem dla dodatków.