Kuchnia w nowym świetle – jak rozplanować oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym niezwykle istotny jest odpowiedni dobór i rozmieszczenie oświetlenia. Rozsądne rozplanowanie źródeł światła pozwoli nie tylko na wygodne przygotowywanie posiłków, ale także buduje klimat i sprawia, że przestrzeń staje się ciepła i przytulna.

Kuchenne oświetlenie podzielić można na trzy podstawowe grupy: oświetlenie główne (centralne), oświetlenie punktowe (kierunkowe) oraz oświetlenie dekoracyjne. Każde z nich spełnia niezwykle istotną funkcję i wraz z innymi powinno tworzyć spójną kombinację gwarantującą bezpieczeństwo pracy, a także komfort użytkowania.

Oświetlenie główne, czyli centralne, powinno służyć przede wszystkim orientacji w przestrzeni. Dobrze, jeśli można je włączyć jeszcze przed wejściem do kuchni. W wysokich pomieszczeniach funkcję oświetlenia centralnego może spełniać wisząca lampa z kloszem wykonanym z przepuszczającego światło materiału, lub, w przypadku niższych pomieszczeń, rozpraszający światło plafon sufitowy. Oświetlenie centralne nie musi być intensywne, wystarczy, jeśli równomiernie oświetli całą kuchnię.

Punktowe źródła światła są niezbędne podczas przygotowywania posiłków w porze, gdy nie ma możliwości wykorzystania światła naturalnego, czyli wcześnie rano lub po zmroku. Można je zamontować w formie listwy LED umieszczonej pod szafkami tuż nad blatem roboczym, kuchenką lub zlewozmywakiem.  Snop białego skupionego światła skierowany prostopadle na wyznaczoną powierzchnię stworzy wygodny warsztat pracy oraz wydobędzie piękny kolor przygotowywanych potraw. Jeśli projekt kuchni zakłada rezygnację z podwieszanych szafek, blat roboczy oświetlić można za pomocą rozmieszczonych na ścianie lampek lub relingów zintegrowanych ze świetlówkami. Jeśli posiadamy w kuchni stół jadalniany, warto skierować na niego snop skupionego światła. Można wykorzystać do tego celu wiszące lampy, pamiętać jednak należy, aby dolna część klosza nie znajdowała się powyżej poziomu wzroku stojącej osoby.

Światło  w kuchni sprawuje nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Za jego pomocą możemy wyeksponować warte uwagi ozdoby lub skierować wzrok gości w konkretnym kierunku. Efekty dekoracyjne uzyskujemy głównie poprzez zastosowanie punktowych ledów Cały czas niezwykle modne jest doświetlanie wnętrz szafek – sączące się poprzez mlecznobiałe szyby delikatne światło wprowadza atmosferę spokoju i przytulności. Ciekawy i nieco tajemniczy efekt gry z cieniem daje połączenie światła z roślinnością. Jeśli natomiast skierujemy punktowe oczka ścienne lub sufitowe na połyskliwe fronty szafek, optycznie powiększymy kuchnię i sprawimy, że będzie wyglądała na weselszą.

Sztuczne oświetlenie kuchni jest niezwykle ważne, pozwala bowiem funkcjonować w niej po zmroku. Pamiętajmy jednak, że równie ważne co dobór lamp jest maksymalne wykorzystanie światła naturalnego. Unikajmy więc w ciężkich zasłon i ciemnych kotar oraz jeśli to możliwe, najczęściej wykorzystywane powierzchnie robocze starajmy się umiejscawiać jak najbliżej okna.