Wspólny język, inna kultura: kuchnia w amerykańskim i brytyjskim stylu

Choć mówią tym samym językiem, Amerykanie i Brytyjczycy bardzo się od siebie różnią. Czasem wydaje się wręcz, że jedni postępują dokładnie na odwrót niż drudzy. Widać to również w wyglądzie ich domów czy mieszkań. W każdym domu kuchnia to miejsce, które w największym stopniu odzwierciedla naszą osobowość i sposób życia. W jej sposobie urządzenia i stylu można zauważyć pierwiastki narodowych i kulturowych zwyczajów. W pierwszym wpisie z serii na temat kuchni różnych narodów przyjrzymy się, jak do wystroju tego serca domu podchodzą mieszkańcy USA i Wielkiej Brytanii.

Kuchnia amerykańska

Jest coś prawdziwego w twierdzeniu, że „w Ameryce wszystko jest większe”. Kiedy wejdziemy do amerykańskiej kuchni, widzimy otwartą przestrzeń połączoną z pokojem dziennym i jadalnią. Gospodarz może dzięki temu swobodnie rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi w trakcie przygotowywania posiłków. Wszyscy dobrze znamy dwuskrzydłową lodówkę w „amerykańskim stylu”. Ten olbrzym nie tylko pomieści sporą ilość jedzenia, ale po dotknięciu jednego przycisku wyprodukuje także lód lub doskonale schłodzoną wodę. Elementem, który wydaje się niemal obowiązkowym bez względu na to, czy jest to kuchnia tradycyjna czy nowoczesna, jest wyspa. Zawsze w tym samym stylu, co reszta kuchni, i zwykle stanowi jej centrum. Tu przygotowuje się jedzenie w trakcie rozmów z gośćmi, którzy gromadzą się wokół, by nie ominęły ich żadne najnowsze ploteczki. Dokładnie tak, jak widzimy to w filmach. Swoje tradycyjne miejsce ma także bar śniadaniowy, przy którym można raczyć się poranną kawą lub kieliszkiem wina wieczorem przy zachodzie słońca. Bar śniadaniowy pełni w amerykańskiej kuchni ważną funkcję jako miejsce tworzenia przytulnej domowej atmosfery.

 

Kuchnia w stylu amerykańskim - białe szafki, duży stół kuchenny i amerykański piekarnik z kuchenką
  • Save

Amerykański styl jest okazały, odważny, a przy tym przytulny. (Noble Calista)

 

Jeśli chodzi o wystrój, w amerykańskich kuchniach liczy się szczegół. Uchwyty, tekstylia i sprzęt często wybierane są tak, aby do siebie pasowały. Klasyczne drewniane szafki z frezami i rzeźbieniami oraz listwy są elegancką ozdobą całej kuchni. Drewno, szczególnie w ciemniejszych odcieniach, uzupełnia granitowy lub kwarcowy blat kuchenny.

Przestrzenny i okazały, jednocześnie ciepły i serdeczny – to właśnie styl amerykański.

 

Amerykańska biała kuchnia Crystal Diamond i drewniana podłoga, roboczy stół kuchenny z kuchenką i okapem
  • Save

Gotowanie i zabawa w okazałym amerykańskim stylu. (Crystal Diamond)

 

KUCHNIE BRYTYJSKIE

Co jest charakterystycznego w kuchniach brytyjskich? W domach Brytyjczyków jest generalnie mniej miejsca, z tego prozaicznego powodu, że domy i budynki postawione w dawnych czasach mają mniejszą powierzchnią do dyspozycji. Brytyjczycy są więc nauczeni maksymalnie wykorzystywać przestrzeń oraz stosować przemyślany system przechowywania rzeczy. Wielkie lodówki nie są zbyt popularne, standardem jest kompaktowy sprzęt kuchenny. Tu i ówdzie pojawia się trend otwartych kuchni połączonych z pokojem dziennym, ale konserwatywni Anglicy ciągle mają tendencje chować kuchnie choć częściowo „za róg” lub całkowicie je wydzielać. Pomimo tego pozostaje ona najważniejszą przestrzenią w domu, bez względu na to, jak mała jest jej powierzchnia czy jak daleko znajduje się od pokoju.

 

Mała brytyjska biało-brązowa kuchnia z płytą grzejną i zlewem. Czajnik, noże, kubki i serwetki.
  • Save

Mała przestrzeń, wspaniałe przeżycie estetyczne. (Crystal Absolute White)

 

Ponieważ kuchnie brytyjskie są z reguły mniejsze, przeważają materiały i kolory w lekkich i subtelnych odcieniach, które pozwalają uzyskać optyczne ważenie większej przestrzeni. Brytyjski styl można nazwać „eklektycznym” – nie boi się łączyć wzorów, do tego stopnia, że znaleźć można nawet filuterne połączenia kolorów w postaci tapety, która ściąga na siebie całą uwagę. Prawdziwym brytyjskim evergreenem je piekarnik AGA, który nadal nie wyszedł z mody i często stanowi centralny punkt kuchni. To stylowy element wyposażenia, doskonale pasujący do tradycyjnej kuchni w wiejskim stylu, ale ten swoisty król sprzętów kuchennych doskonale sprawdza się również w nowoczesnym wystroju. Choć wiele kuchni jest nadal urządzanych w kwiecistym stylu i stylu vintage, coraz bardziej popularne staje się łączenie elementów starych z nowymi. Obok AGA, świetnym tego przykładem jest zamontowanie oryginalnego dawnego zlewu obok eleganckich szafek bez uchwytów.

Przywiązanie do tradycyjnego stylu życia z nieoczekiwaną nowoczesną woltą – tak Brytyjczycy potrafią pracować z elegancją.

 

Nie gaśmy w sobie podróżniczego ducha, ponieważ w kolejnych wpisach na blogu przyjrzymy się niuansom i szczegółom wystroju kuchni u pełnych temperamentu Włochów i precyzyjnych Niemców.

 

Brytyjska biała kuchnia z salonem, stołem i małym krzesłem na środku pokoi
  • Save

Pełen kontrastów styl brytyjski odzwierciedla w sobie tradycyjne wartości i ducha nowoczesnego człowieka. (Crystal Polar White)