Kuchnia rustykalna, czyli powrót do źródeł

Żyjemy w wielkim mieście. Na co dzień otoczeni betonem, metalem i szkłem, zmęczeni wszechobecną technologizacją, kursujący między biurowcami i supermarketami, marzymy o powrocie do korzeni. Miejscem, w którym z pewnością odetchniemy od wielkomiejskiego zgiełku jest tętniąca ciepłem kuchnia w rustykalnym stylu.

Najprostszym, a zarazem najefektowniejszym sposobem na wizualne ocieplenie wnętrza kuchni jest dodanie jej rustykalnego charakteru. Aby cieszyć się wnętrzem niczym ze wspomnień o domu babci, wystarczy jedynie kilka dodatków w klimacie z epoki, reorganizacja powierzchni, bądź wymiana kluczowych dla atmosfery przedmiotów – i gotowe!

Jeśli nie jesteśmy gotowi na radykalne zmiany, możemy elementy rustykalne wprowadzać stopniowo, sprawdzając jednocześnie, jak czujemy się w takim otoczeniu. Na początek wystarczy kilka porcelanowych filiżanek w stylu retro, parę drewnianych łyżek zawieszonych nad blatem albo dziergany obrus przykrywający stół w jadalni. Także bukiety ziół, warkocze czosnku bądź ostrej papryczki dodadzą wnętrzu przyjemnego, ciepłego klimatu. Wielbicielom antyków z duszą  polecić można wyprawę na najbliższy targ staroci, gdzie z pewnością uda im się znaleźć niedrogie cuda, które po troskliwym wyczyszczeniu stanowić mogą unikalną ozdobę kuchni.

Odważniejszym amatorom rustykalnych klimatów polecamy reorganizację powierzchni użytkowej. Przed przystąpieniem do prac warto zastanowić się nad potencjałem obecnego wyposażenia kuchni oraz przeanalizować możliwości jego zmiany. Przyjrzyjmy się naszej kuchni: czy nie ma w niej miejsca na dodatkową półkę z epoki? Czy niemodny, jednak solidny stół kuchenny, który od lat kurzy się na strychu nie zastąpiłby z powodzeniem nowoczesnego, lecz zimnego w dotyku stolika, przy którym spożywamy pośpieszne śniadanie? A może od dawna marzyliśmy o wyspie, która stylizowana na wiejski piec stanowiłaby centrum kuchni, prawdziwe ognisko domowe? Świetnym pomysłem może okazać się także fartuch kuchenny stylizowany na ceglany mur albo rustykalne kafelki kojarzące się ze swojską atmosferą kaflowych pieców.

Kuchnia w sielskim stylu to przede wszystkim ciepłe kolory kojarzące się z naturalnymi surowcami, takimi jak drewno, wiklina czy terakota. Stworzenie dużej przestrzeni o nasyconej, bogatej barwie przywodzącej na myśl ulubione materiały przodków może w sposób nieoczekiwany odmienić charakter naszej kuchni decydując o jej klimacie. Ciekawą inspiracją może być wymiana blatu kuchennego na płytę konglomeratową Technistone np. w kolorze Starlight Brown. Głęboki, nasycony kolor płyty delikatnie mieniący się drobinkami zwierciadeł, tworzy lśniącą w słońcu powierzchnię przywodząc na myśl lakierowany dębowy stół naszych pradziadków. Intensywny brąz będzie idealnie harmonizował z bielą ścian, drewnianymi dodatkami w stylu retro, a także starodawnymi elementami wyposażenia, jak kryształowe karafki czy ceramiczne kubki.

Liczne zalety Technistone, takie jak możliwość dowolnego kształtowania blatu, a także bezspoinowego łączenia płyt w dowolnych konfiguracjach, odporność na zabrudzenia, trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, bezapelacyjnie plasują ten materiał w czołówce najnowocześniejszych surowców użytkowych. Jednak dzięki bogatym barwom i przyjemnej wdotyku powierzchni możemy go nazwać także materiałem z duszą, którego z pewnością nie powstydziliby się nasi słynący z solidności i umiłowania piękna przodkowie.