Kuchnia na wysoki połysk

Minimalistyczne kuchnie zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Zabudowa o geometrycznych kształtach, pozbawiona zbędnych dekoracji prezentuje się wyjątkowo efektownie szczególnie wtedy, gdy fronty mebli wykończone są na wysoki połysk. Odbijające się w nich światło samo w sobie staje się dekoracją, ograniczając konieczność uzupełniania wnętrza klasycznymi elementami zdobniczymi.

Meble o połyskliwych, gładkich frontach świetnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, jak i wielkogabarytowych przestrzeniach, łączących strefę kuchenną oraz wypoczynkową. W małych kuchniach odbijające światło lakierowane fronty optycznie powiększą przestrzeń, nadając jej lekkiego i nowoczesnego charakteru. Zastosowane w kuchni otwartej, wniosą do niej salonowy nastrój sprawiając, że zyska ona na elegancji i szykowności.

Biała lakierowana zabudowa może stać się podstawą do stworzenia kuchni w monochromatycznym stylu total-look, natomiast zwolennicy nieco bardziej zróżnicowanych aranżacji mogą łączyć ją z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi. Do nieśmiertelnego i niezwykle eleganckiego duetu czerni i bieli wprowadzić można dodatkową, trzecią barwę, pozwalającą ożywić i nieco urozmaicić kuchenne wnętrze. Doskonale nadaje się do tego soczysta czerwień – kolor, będący nośnikiem dynamizmu, radości i energii. Purpurową barwę mogą przyjąć zarówno większe elementy, np. sprzęty AGD, jak również detale dekoracyjne – doniczki na zioła, ściereczki, solniczki, pieprzniczki itp. Do kuchni na wysoki połysk pasują blaty w różnej stylistyce. Szklane lub metalowe sprawią, że przestrzeń nabierze industrialnego, surowego charakteru, natomiast tafle konglomeratowe nadadzą jej cieplejszego, aczkolwiek eleganckiego charakteru. Zwolennicy szlachetności kamienia oraz niepowtarzalnego uroku czystej bieli zastosować mogą  powierzchnie Crystal Absolute White, wyróżniającą się czystą, alabastrową barwą, która idealnie współgrać będzie zarówno z lakierowanymi, białymi frontami mebli, jak i elementami zabudowy z mlecznego szkła. Amatorom nieco bardziej odważnych rozwiązań proponuje się czarne blaty, wzbogacone np. kawałkami szkła oraz drobinkami kwarcu, np. Starlight Black. Tworzą one migotliwą, roziskrzoną taflę, której blask wraz z lakierowanymi meblami oraz np. kryształową lampą sufitową, będzie doskonałą podstawą do stworzenia luksusowej aranżacji w stylu Glamour.

Podejmując decyzję o realizacji kuchni na wysoki połysk, trzeba także pamiętać o odpowiednim oświetleniu, umożliwiającemu wyeksponowanie jej efektownego blasku. Jeśli kuchnia pozbawiona jest okna, warto, poza lampą sufitową, zamontować dodatkowe źródła światła w postaci  punktowych świetlików lub listwy LED. Oczka sufitowe skierowane bezpośrednio na połyskliwe fronty szafek sprawią, że kuchnia nabierze ciekawego efektu głębi, będzie też wyglądała na weselszą.

Decydując się na kuchnię na wysoki połysk warto pamiętać o konsekwencji aranżacyjnej i zadbać o to, by poszczególne elementy w pozostałej części domu nawiązywały do zastosowanej w kuchni stylistyki glamour.