Kuchnia blisko natury

Kamień i drewno to surowce, które we wnętrzach tworzą wyjątkowo zgrany duet. Ze względu na swój naturalny charakter doskonale wpisują się w ekologiczne trendy, kreując ciepłą i przytulną przestrzeń w nieco rustykalnym stylu. Ich połączenie świetnie sprawdza się także w kuchni.

Naturalne surowce mogą być wykorzystane zarówno jako materiały wykończeniowe, dekoracyjne, a nawet konstrukcyjne. Ich trwałość i solidność, a także wyjątkowe walory estetyczne skłaniają coraz większą ilość osób do zastosowania ich we własnych czterech kątach. Warto jednak przed rozpoczęciem urządzania zwrócić uwagę na charakter i kolorystykę wykorzystywanych materiałów. Jasne drewno, np. sosna lub buk świetnie komponuje się z białymi elementami zabudowy kuchennej, tworząc czystą i lekką przestrzeń, nawiązującą nieco do stylu skandynawskiego. Natomiast drewna ciemniejsze: orzech, kasztan czy palisander w duecie z cegłą, elementami z kutego żelaza czy miedzianymi dekoracjami wykreują rustykalną aranżację, przywodzącą na myśl tradycyjne, dworkowe kuchnie. Wyjątkowo widowiskowym pomysłem na zastosowanie drewna w kuchni jest udekorowanie sufitu drewnianymi krokwiami. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie będzie korzystnie wyglądać jedynie w wysokich pomieszczeniach, które pozwalają na odpowiednią ekspozycję dekoracyjnych elementów konstrukcyjnych.

Drewno łagodzi surowość kamienia, balansuje jego chłód i tonuje nieco industrialny charakter. Kamień natomiast dodaje drewnianym elementom szyku, elegancji i ponadczasowej klasy. Właśnie dlatego połączenie tych dwóch surowców pozwala na kreowanie harmonijnych, przytulnych, a zarazem szykownych aranżacji. Wśród najnowszych trendów architektonicznych dostrzec można tendencję do zastępowania tradycyjnych elementów wykończenia wnętrz  – granitów czy marmurów ich odpowiednikami, wykonanymi z konglomeratów kwarcowych. Są one o wiele  lżejsze, łatwiejsze w konserwacji i bardziej higieniczne. Dodatkowo możliwość zastosowania różnych pigmentów daje możliwość uzyskania palety kolorów nieosiągalnych w przypadku naturalnych kamieni. Ze względu na wagę, która jest znacznie niższa niż kamienia tradycyjnego, konglomeraty można stosować zarówno jako blaty robocze, ale także okładziny ścian czy posadzki. Wybierać można także spośród wielu wykończeń powierzchni – od polerowanych, które rozświetlą kuchnię wyjątkowym blaskiem, przez półmatowe, o strukturze skorupki jajka po chropowate, przypominające łupek i świetnie komponujące się z elementami z surowego drewna.

Doskonałym uzupełnieniem kuchni w drewnie i kamieniu są kwiaty, najlepiej w naturalnych glinianych lub kamiennych donicach. Mogą to być zwisające łagodnie bluszcze, kolorowe kwitnące kaktusy, a nawet egzotyczny bambus lub storczyk. Będą one dodatkową dekoracją nawiązującą do natury, a także stworzą atmosferę sprzyjającą wytchnieniu i relaksowi.