Klasyczne i praktyczne: mieszkanie z czasów Pierwszej Republiki

Styl, który się nigdy nie znudzi – funkcjonalność w pierwszym rzędzie i harmonijność jako naturalny element każdego wnętrza. Tak mieszkali ludzie w czasach Pierwszej Republiki. Przenieś się z nami do czasów Masaryka, w których ludzie nie byli jeszcze przytłoczeni technologią, a ich poczucie prawdziwej wartości rzeczy było wyrafinowane jak zachowanie ówczesnych dżentelmenów i szlachetne jak piękno dam.

 

  • Save

Wspólna, przestronna i duża przestrzeń daje poczucie swobody i wpuszcza maksimum światła dziennego do pomieszczenia. (TechniStone®, Noble Villa)

 

W prostocie ukryte jest piękno

Nic więcej. Wszystko we wnętrzu musiało mieć swój cel i znaczenie. Dekoracyjne ozdoby w stylu secesyjnym i ozdobne dodatki, takie jak porcelana i koronka, były uważane niemal za zbrodnię. Surowe, ale imponujące metalowe meble były częścią salonu. Kuchnia praktycznie zapewniała przestrzeń do przechowywania aż do sufitu dzięki gładkim i prostym drewnianym szafkom. Bardziej zamożne osoby posiadały blat kuchenny i stół wykonany z prawdziwego kamienia. Urządzone w tak minimalistyczny sposób pomieszczenie wnosiło przyjemną dawkę luksusu, a naturalny wygląd utrzymywał przestrzeń w pożądanych granicach funkcjonalizmu. Podłoga była pokryta linoleum lub parkietem uzupełnionym wykładziną o delikatnych kolorach i wzorach. W otoczeniu dominowały czyste linie, można nawet powiedzieć, że trudno było spotkać modne, wyraźne dekory czy bezużyteczność.

 

Czysty, praktyczny, prosty, a jednocześnie nieskończenie elegancki styl. Takie są wnętrza, które oddychają początkującym w tym czasie i nadal podziewanym funkcjonalizmem. (TechniStone®, Noble Villa)

 

Wspaniałe jak willa

Fabrykanci mogli sobie w tym czasie pozwolić sobie na budowę innego przestrzennie domu, który architekci zawsze nie omieszkali wyposażyli w buduar dla pań i bibliotekę z masywnym stołem roboczym dla panów. Kuchnia nie stanowiła wówczas jeszcze centrum życia domu, tak jak to jest obecnie, i była w większości oddzielona od salonu. Willa Tugendhat nie wybrała swoją specyficzną drogą nie tylko pod tym względem. W ten sposób stała się ona wzorem dla kontynuacji funkcjonalizmu. Jej przestrzenie są dynamiczne i doskonale zaadaptowane dzięki systemowi płaskich, wzajemnie prostopadłych i równoległych powierzchni. Poczucie wolności przyczyniło się do zniesienia tradycyjnej funkcji ściany jako punktu podparcia. W ten sposób powstała swobodna przestrzeń, która zapewniała więcej światła dziennego. Oryginalność zwykle musi czekać wiele lat na wyróżnienie, tak też było w przypadku Willi Tugendhat.

 

  • Save

Źródło: www.modedamour.com

Głównym zadaniem ówczesnej architektury było znalezienie równowagi między budynkiem a krajobrazem. Villa Tugendhat doskonale oddaje charakter i piękno otoczenia.

 

Od tego czasu funkcjonalistyczne wille rosły jak grzyby po deszczu, a ich właściciele walczyli o znalezienie droższych materiałów pochodzących z odległych miejsc. Z dzisiejszego ekologicznego punktu widzenia tego typu podejście już zanika i tym samym sprzyja użyciu lokalnych, zrównoważonych materiałów. „Czystość i jakość materiału jest szczytem piękna” – powiedział pod koniec lat dwudziestych XX wieku autor słynnej willi Mies van der Rohe. Materiał we wnętrzu mówi sam za siebie, dlatego należy zostawić mu odpowiednią przestrzeń i nie obciążać go niczym niepokojącym.

 

  • Save
 

Celowość i funkcjonalność znajdują odzwierciedlenie również w formie współczesnych wnętrz. Dodatkowo dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na produkcję materiałów, które dodatkowo podnoszą wartość użytkową i nie odbierają jej efektu projektowego. Dlatego powstał utwardzony kamień. Ten nowoczesny materiał charakteryzuje się szerokim zastosowaniem we wnętrzach, bardzo trwałymi właściwościami oraz niemal nieograniczoną gamą kolorystyczną, inspirowaną naturą i nowoczesnymi trendami. (TechniStone®, Noble Villa)

 

  • Save

Źródło: www.modedamour.com

Willa wzbudzała podziw i oburzenie. Wyprzedziła swoją epokę stając się jego symbolem. Do dziś jest uważana na funkcjonalistyczną świątynię, którą odwiedzają architekci z całego świata.

 

Funkcjonalizm nie jest tak zimny ani surowy, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Daje człowiekowi swobodę i poczucie, jakby czas zatrzymał się w pomieszczeniach. Przestrzeń, w której żyją współcześni ludzie, powinna przede wszystkim przynosić wewnętrzny spokój i wyhamowanie. Architektura nie jest modnym stylem, ale wyrazem relacji między człowiekiem a współczesnym światem. To także jej główna misja – tchnąć życie we wnętrze poprzez jego mieszkańców. To właśnie oni nadają mu sens i tworzą ten prawdziwy dom.