Kącik stworzony z myślą o pracy

Coraz więcej osób spełnia się zawodowo w zaciszu własnego mieszkania. Komfort pracy w domu zapewni prywatne mini biuro. Stworzenie takiej przestrzeni wbrew pozorom nie wymaga dużego metrażu, pod warunkiem zastosowania funkcjonalnych i ergonomicznych rozwiązań.

Niezależnie od tego czy dysponujemy całym pomieszczeniem, czy tylko niewielkim fragmentem przestrzeni, powinniśmy zadbać o to, aby nasze biuro było urządzone funkcjonalnie i sprzyjało koncentracji. Istnieje wiele trików, dzięki którym naprawdę mały metraż można zaaranżować w praktyczny sposób. Jeśli dysponujemy niszą, można w niej zabudować piętrowe łóżko na antresoli i zwartą przestrzeń biurową pod nim. Dobrym miejscem na domowe biuro jest również róg salonu, najlepiej przy ścianie z oknem. Aby zapewnić sobie ciszę i spokój, strefę pracy można wydzielić z salonu np. za pomocą przesuwanych drzwi na szynie. Najlepiej, by miały dużą ilość przeszkleń, co umożliwi swobodną transmisję światła. Taka „przesuwna” ścianka pozwoli na dowolne odgradzanie i łączenie dwóch stref.

Największe znaczenie przy aranżowaniu domowego biura ma funkcjonalność i jakość wyposażenia. Dobierając biurko, powinniśmy kierować się naszym wzrostem. Prawidłowa wysokość mebla, to taka, która umożliwia pracę przy naturalnym położeniu rąk na powierzchni blatu. Ważne, by sam blat był wykonany z trwałego materiału, odpornego na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Doskonały do takich zastosowań jest konglomerat, który może także pełnić funkcję podstawki pod sprzęty biurowe jak klawiatura, drukarka czy monitor. Materiał ten jest odporny na zarysowania, cechuje się wysoką trwałością, a ponadto wytrzymuje znaczne obciążenia. Jest łatwy w czyszczeniu i nie traci barwy w sytuacji częstego czyszczenia. Nowoczesna, czarna powierzchnia zawierająca drobinki szkła i zwierciadeł Starlight Black sprawi, że pomieszczenie zyska na ekskluzywności. Jeśli potrzebujemy dodatkowej przestrzeni na segregatory z dokumentami, na biurku można dodatkowo umieścić niski regał. Podstawą komfortowej pracy jest wygodne krzesło z regulowaną wysokością. Odpowiednia wysokość siedziska to taka, która pozwala na swobodne ustawienie stóp na podłodze.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie doświetlenie strefy biurowej. Biurko warto ustawić przy oknie od strony północnej lub wschodniej. Najlepiej ulokować je bezpośrednio pod oknem lub prostopadle. Ściany warto pomalować na biało lub wybrać jasne odcienie beżu, szarości albo pastele. Kolory te działają uspokajająco, a ponadto dobrze rozpraszają wpadające do pomieszczeń naturalne światło. Warto zadbać także o sztuczne doświetlenie strefy roboczej. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się lampki z regulowanym ramieniem, które pozwala na dowolne ukierunkowanie kąta padania światła.