Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Urządzenie łazienki na poddaszu jest dużym wyzwaniem dla architektów wnętrz. Jednak przemyślany i prawidłowo wykonany projekt aranżacyjny pozwoli wykreować przestrzeń w żaden sposób nie ustępującą tradycyjnym toaletom, a więc zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną.

Na wymiary pełnowartościowej przestrzeni użytkowej umiejscowionej na najwyższej kondygnacji wpływ ma kilka czynników, a najważniejsze z nich to kształt dachu (dwu- lub wielospadowy) oraz usytuowanie pomieszczenia na planie domu. Jeśli łazienka zlokalizowana jest przy przegrodzie zewnętrznej, aranżację komplikuje tylko jeden skos. Natomiast w przypadku umieszczenia jej w środku budynku, należy liczyć się z obecnością dwóch spadzistych ścian. Kolejnym istotnym elementem decydującym o możliwościach aranżacyjnych łazienki na poddaszu jest wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia skosów. Jeśli ma ona minimum 110 cm, można umieścić przy niej wannę, taka jest bowiem średnia wysokość siedzącego w niej człowieka. Jeśli ścianka kolankowa jest niższa, można ustawić pod nią dekoracyjną szafkę, która pomieści ręczniki, pościel oraz środki czystości. Należy pamiętać także o przemyślanym wyborze miejsca, w którym znajdzie się umywalka. Komfortowe użytkowanie zlewu możliwe jest, gdy górna jego krawędź znajduje się na wysokości 85 cm, jednak aby zawiesić nad nim lustro potrzeba już około 190 cm.

Łazienka na poddaszu wymaga nie tylko przemyślanych rozwiązań aranżacyjnych, ale także najwyższej jakości materiałów wykończeniowych sprawiających, że przestrzeń odznaczać się będzie walorami estetycznymi. Pochyłości dominujące w tego typu pomieszczeniu wymuszają użycie indywidualnie dobranych elementów takich jak np. parapety czy blaty. Ich krawędzie natomiast muszą być dostosowane do sąsiadujących krzywizn i dopasować się do ograniczonej przestrzeni. Konglomeraty Technistone są topowym materiałem używanym podczas aranżacji niestandardowych przestrzeni. Nowoczesny proces obróbki gwarantuje, że każda powierzchnia będzie idealnie dopasowana do przyległych ścian. Co więcej, płyty Technistone można przycinać pod dowolnym kątem, uzyskując półokrągłe lub ścięte krawędzie, które pozwolą materiałowi idealnie wpasować się w aranżowaną przestrzeń. Płyty Technistone są bardzo wytrzymałe, nie pękają i nie kruszą się przy obróbce, umożliwiając stworzenie wielokątnych powierzchni indywidualnie dopasowanych do potrzeb konkretnego pomieszczenia.

Precyzja wykończenia jest szczególnie ważna w przypadku białych materiałów, które choć niezwykle eleganckie, są również wymagające. Perfekcyjna i jednocześnie efektowna obróbka produktów Technistone doskonale prezentuje się w przypadku powierzchni Crystal Quartz White. Biel blatu przełamana jest tutaj widocznymi drobinkami kwarcu nadającymi materiałowi nieco cieplejszego odcienia zbliżonego do lekkiego beżu. Aby wnętrze było spójne, warto materiał zastosowany do stworzenia blatu wykorzystać także w przypadku parapetów lub elementów wykończeniowych ścian. W ten sposób  uzyskamy jednorodną aranżację pełną szyku i harmonii.