Jak przygotować się do renowacji kuchni?

Jeśli twoja kuchnia jest niefunkcjonalna lub przestarzała, pora na zmianę. Remont pomieszczenia, które jest tak ważne dla każdego z domowników, to nie lada wyzwanie. Dlatego zerknijcie na kilka porad, które ma dla was TechniStone®. Od lat pomagamy klientom sprawić, by ich marzenia o pięknej kuchni czy łazience nabrały realnych kształtów. Wszystko dzięki zastosowaniu konglomeratu kwarcytowego – materiału, który jest trwały i stylowy oraz praktyczny jednocześnie.

  • Save

Fot. TechniStone®: Concrete Grey

Użyty na blat – czy to w ciągu szafek czy na wolnostojącej wyspie – sprawi, że codzienne korzystanie z kuchni stanie się jeszcze przyjemniejsze. Dlaczego? Konglomerat łatwo się czyści, jest antybakteryjny (a pomiędzy łączeniami nie ma nieestetycznych szpar, w których mogłyby gromadzić się resztki jedzenia), wodoodporny. Trzeba też nie lada wysiłku, aby go porysować lub uszkodzić w inny sposób.  Ale od początku… Jak zabrać się do odnawiania kuchni?

  1. Budżet, plan i kosztorys

Każdy projekt wymaga dobrego planowania oraz określenia, ile pieniędzy możemy na niego przeznaczyć. Remont kuchni nie będzie wyjątkiem. Jeśli zabierzecie się do zakupów bez ustalenia, czego właściwie potrzebujecie i ile to wszystko będzie kosztowało, prawdopodobnie ostatecznie wydacie za dużo. I na pewno o czymś zapomnicie lub zostaniecie z zapasem niepotrzebnych farb albo dodatków.

Planowanie remontu jest też ważne ze względu na wygląd przyszłej kuchni. Musi być spójny, w końcu renowacja jednego z głównych pomieszczeń w mieszkaniu jest kosztowna i nie robi się jej co kilka miesięcy. Zanim zabierzecie się więc do demolki niczym z programów tv, zastanówcie się, jaki efekt pragniecie osiągnąć.

Nie wiecie? To ten czas, kiedy warto odwiedzić projektanta. Wbrew pozorom, usługi doradcze w tym aspekcie nie są horrendalne.

  1. Sprawdzony wykonawca

Krok drugi to, o ile nie jesteście złotą rączką z talentem ciesielskim, oddanie remontu w ręce specjalistów. Najlepiej sprawdzonych. Nie ma to jak ekipa remontowa lub choćby spec od malowania z polecenia najbliższych. Ważne, by z dobrze się z nim porozumiewać i jasno komunikować, o jakie prace wykończeniowe wam chodzi, na jakim efekcie wam zależy.

  • Save

Fot. TechniStone®: Taurus Terazzo Black

  1. Spodziewajcie się niespodziewanego

Remont jak to remont – bywa, że idzie jak po maśle, bywa, że jak po grudzie. Nie warto zakładać, że obędzie się bez problemów. Dlatego przy rozpisywaniu kosztorysu koniecznie trzeba pamiętać o dodaniu do niego poduszki bezpieczeństwa w wysokości 10-15 proc. wartości wszystkich zakładanych wydatków.

  1. Przeglądajcie trendy

Nawet jeśli kompletnie nie znacie się na projektowaniu wnętrz, zajrzyjcie na strony internetowe poświęcone temu tematowi, przejrzyjcie odpowiednią kategorię na Instagramie albo kupcie kilka świeżych czasopism wnętrzarskich. Wszystko po to, aby wiedzieć, co w trawie piszczy, które z trendów do was przemawiają, co wam się podoba, a czego absolutnie nie chcecie widzieć w swoim domu.

Z podobnych źródeł można też dowiedzieć się, jakie materiały są polecane przez znawców – które są ekologiczne lub mają inne cechy i parametry ważne właśnie dla was.

Jednym z produktów, o którym warto pamiętać, jest oczywiście konglomerat kwarcytowy od TechniStone®. Ponieważ przypomina kamień lub marmur, jest ponadczasowy i pasuje do wszystkich wnętrz. Pięknie komponuje się z cegłą, betonem, drewnem, które wciąż są bardzo modne i chętnie wykorzystywane podczas remontów.

  • Save

Fot. TechniStone®: Noble Imperial Grey

Konglomerat ma wiele praktycznych cech, jest też po prostu piękny, a użyty przy wykańczaniu wnętrza, dodaje mu odrobiny luksusu. Jednak w odróżnieniu do marmuru czy kamienia, jest lżejszy, bardziej elastyczny i nie odbarwia się, więc jest bardziej funkcjonalny i łatwiejszy w codziennym korzystaniu.

O sprawdzone materiały można pytać projektanta lub wykonawcę – ci ludzie na co dzień mają do czynienia z renowacjami, więc na pewno okażą się dobrymi doradcami.

  1. Nie płaczcie nad rozlanym mlekiem

Jeśli z jakiegoś powodu ostateczny efekt renowacji nie będzie idealny, nie warto rozpaczać, ale wyciągnąć wnioski na przyszłość. Często już po remoncie okazuje się, że to mogliśmy zrobić inaczej, o tamtym nie pomyśleliśmy. Wówczas staje się jasne, jak ważna jest wstępna część odnawiania mieszkania, czyli planowanie. I tym sposobem wracamy do punktu pierwszego.

Powodzenia!