Jak przygotować mieszkanie na zimę? Wietrzenie, nawilżanie i światło

Nasze mieszkanie zimą to z jednej strony ulubione schronienie, z drugiej- niemały kłopot. Duże pomieszczenia sprawiają nieraz problemy jeśli chodzi o dystrybucję ciepła.  Dodatkowo brak słonecznego światła sprawia, że zimą w naszych mieszkaniach zaczynamy się czuć mniej komfortowo.

Wietrzenie

Po rozpoczęciu sezonu grzewczego, musimy pamiętać o wietrzeniu mieszkania. Najlepiej otwórzmy szeroko okno na krótki czas codziennie wieczorem. O tej porze, w dużych miastach, powietrze na zewnątrz jest czystsze niż za dnia, jest to więc najlepszy moment.  Unikajmy otwierania okna na dłużej i podkręcania podgrzewania- jest to niepotrzebne marnowanie ciepła i pieniędzy.

Nawilżanie

Warto, szczególnie w sypialni, nawilżać powietrze. Najprostszym sposobem będzie powieszenie na kaloryferze nawilżacza, który z powodzeniem może zastąpić zwykła szklanka z wodą lub wilgotny ręcznik. Nawilżacze natomiast mogą się okazać przyjemnym dla oka elementem dekoru.

Światło

Szczególnie zimą zwróćmy uwagę na temperaturę barwową w naszych pomieszczeniach. W sypialni i w salonie, w kąciku relaksacyjnym, a nawet w jadalni, zadbajmy o ciepłe światło, które poprawi nam nastrój i nas rozluźni. Do pomieszczenia, w którym pracujemy i w którym potrzebujemy więcej energii (może to być biuro, ale i pokój zabaw dla dzieci), wybierzmy światło zimniejsze, które mimo nieprzyjemnej pogody i krótkich dni, pobudzi nas do działania.

Inne

Czasem niewielkie szczegóły potrafią robić dużą różnicę, dlatego zimą zwróćmy uwagę na materiały, którymi się otaczamy. Mogą być to miękkie koce, puchate dywany przy łóżku, szlafroki z polaru, ale i podłogi, kuchnia i łazienka wykonane z konglomeratów, które przyjmują temperaturę otoczenia, dzięki czemu są przyjemnie w dotyku.